BAŞBAKANLIK İÇİN KULİSLERDE 4 İSİM ÖNE ÇIKIYOR

BAŞBAKANLIK İÇİN KULİSLERDE 4 İSİM ÖNE ÇIKIYOR
AK Parti kulislerinde, genel başkanlık ve Başbakanlık için Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım ve Mehmet Ali Şahin isimleri ön planda.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından toplanan Ak Parti MKYK'da, 27 Ağustos'ta olağanüstü kongre kararı alındı, kurul üyeleri kapalı zarfla genel başkan ve başbakan tercihlerini Erdoğan'a sundu. Tek adayla gidilecek kongre için Erdoğan, teşkilatın görüşünü de alacak.

Ak Parti kulislerinde ise genel başkanlık ve Başbakanlık için Bülent Arınç, Ahmet Davutoğlu, Binali Yıldırım ve Mehmet Ali Şahin isimleri öne çıkıyor.

GÖZLER BAŞBAKAN'DAN BOŞALACAK KOLTUKLARDA

Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı seçimiyle birlikte gözler Ak Parti genel başkanlığı ve başbakanlık koltuğuna kimlerin oturacağına çevrildi. Erdoğan başkanlığında toplanan MKYK'da 27 Ağustos'ta olanağüstü kongreye gidilmesine karar verildi. Ak Parti'nin yaptığı MKYK toplantısında Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, yol arkadaşlarına tek tek teşekkür etti. Toplantıda, MKYK üyelerinin de tebriklerini kabul eden Erdoğan bundan sonra da beraber olacaklarını mesajını verdi. Ak Parti toplantısında bazı MKYK üyelerinin süreci çok uzatmamak gerektiğini, bir lider değil bir genel başkan seçeceklerini belirterek olağanüstü kongrenin hızlı bir şekilde yapılarak hizmete devam edilmesi gerektiğini ifade etti. MKYK üyelerinin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilen bu görüş üzerine olağanüstü genel kurul takvimi belirlendi. Bu kapsamda MKYK'da gündem maddesi genel başkanlık olan olağanüstü kongrenin 27 Ağustos'ta toplanmasının uygun olacağı görüşü hakim oldu.

TEK ADAYLI KONGRE

27 Ağustos'taki kongrenin tek gündem maddesi genel başkanlık seçimi olacak. AK Parti MKYK'sında yapılan görüşmelerde, Parti ve Başbakan isminin ayrı ayrı isimlerden oluşması durumunda yaşanabilecek sorunlar gündeme geldi. Başbakan Erdoğan'ın da en başından beri genel başkan ve başbakanın aynı kişi olması yönündeki fikri MKYK'da benimsendi. 27 Ağustos'ta yapılacak kongrede hem Ak Parti'nin genel başkanı hem de Türkiye Cumhuriyetinin 61. hükümetini kuracak olan Başbakan seçilecek.

KAPALI ZARFLA BİLDİRDİLER

Erdoğan başkanlığındaki toplantıda kurul üyeleri, genel başkan ve başbakan için de tercihlerini bildirdi. Ak Parti MKYK toplantısında üyelere 'Kimi başbakan görmek istiyorsunuz?' sorusu yöneltildi. MKYK üyeleri başbakan olarak görmek istedikleri isimleri kapalı zarf içinde içinde Erdoğan'a sundu.

İL BAŞKANLARINA SORACAK

Erdoğan, Ak Parti ve başbakanlık için istişarelerde bulunmaya devam ediyor. 27 Ağustos'tan önce isimleri belirleyerek tek gündem maddeli olağanüstü kongreye tek adayla gitmek isteyen Erdoğan bu ismin kim olacağına yönelik istişarelerini de sürdürüyor. Erdoğan bu hafta içinde partisinin il başkanları ve milletvekilleri ile biraraya gelerek onların da tercihlerini alacak. Önümüzdeki hafta da programına göre yine parti teşkilatları ve kurmayları ile biraraya gelecek olan Erdoğan, olağanüstü kongreye genel başkan ve başbakanı belirleyerek gidecek. Erdoğan'ın bu hafta içinde Cumhurbaşkanı Gül ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

 

MKYK SÜRERKEN AÇIKLANDI

Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, MKYK toplantısı devam ederken Ak Parti'nin olağanüstü kongre tarihini açıkladı. Çelik, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, 'Cumhurbaşkanlığı bittikten sonra şüphesiz ki partime döneceğim. Doğal olan birşeydir' sözlerinden çok kısa bir süre sonra kameraların karşısına geçerek olağanüstü kongrenin 27 Ağustos'ta yapılacağını söylemesi dikkat çekti. Gül'ün görev süresi 28 Ağustos'ta doluyor ve bu durumda olağanüstü genel kurula katılamayacak.

KULİSLERDE 4 İSMİN ADI GEÇİYOR

Milliyet'te yer alan habere göre, 27 Ağustos’ta Gül Cumhurbaşkanı görevinde olacağı için kongreye katılamayacak. Böylece AK Parti’nin ilk etapta Gül’süz bir formül üzerinde karar aldığı ortaya çıktı. Gül cumhurbaşkanlığı görevini sürdürürken, AK Parti’nin yeni genel başkanı ve yeni Başbakanı’nın ismi belirlenmiş olacak. Kulislerde yeni başbakan olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genel Başkan Danışmanı Binali Yıldırım’ın isimleri öne çıkıyor. Beşir Atalay ismi de zayıf bir ihtimal olarak konuşuluyor. Bu isimlerden Davutoğlu, Yıldırım ve Arınç’ın şansı daha yüksek gösteriliyor. Şahin formülünün bazı açıklamaları ve konumu nedeniyle ikinci planda tutulduğu kaydediliyor.

SON KARAR ERDOĞAN-GÜL ZİRVESİNDE

Kulislerde partiye dönecek olan Gül’ün 2015 seçimleri sonrasında Başbakanlık koltuğuna oturabileceği ancak seçimlere kadar geçecek ara dönemde olumsuzluklar yaşanması durumunda, koltuğa hemen oturmasına yönelik planlamalar da yapılabileceği belirtiliyor. Gül’e yakın isimler ise Gül için Bayburt formülü gibi vekillerin istifa ettirilip orada ara seçim yapılması formüllerini de gündeme getiriyor. Gül ile ilgili nasıl bir formül oluşacağının ise Erdoğan ile Gül’ün yapacağı görüşmede ortaya çıkabileceği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Güncel