BAKAN KILIÇ'TAN SOMA TALİMATI

BAKAN KILIÇTAN SOMA TALİMATI
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Soma faciasının yaralarının sarılması konusunda bakanlığının üzerine düşen görevi yerine getireceğini açıkladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Soma faciasının yaralarının sarılması konusunda bakanlığının üzerine düşen görevi en kısa zamanda yerine getireceğini belirterek, “İlk etapta ilçede tesisleşme hamlesi başlatacağız. Açacağımız İl Spor Merkezleri ile çocuklarımızı spora yönlendirecek, gerçekleştireceğimiz sportif faaliyetlerle de bölge halkına moral vereceğiz” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, Soma'da yaşanan olayın ardından başlatılan girişimlerin bir kısmının ilk etapta hayata geçmesi, diğer yatırımların da ivedilikle tamamlanması noktasında bakanlığın tüm birimlerine talimat verdiğini söyledi.

“YAZ KAMPLARI KURULACAK, SPORTİF EĞİTİMLER VERİLECEK”

İlk etapta ilçede tesis atılımı başlatacaklarını vurgulayan Bakan Çağatay Kılıç, “Açacağımız İl Spor Merkezleri ile çocuklarımızı spora yönlendirecek, gerçekleştireceğimiz sportif faaliyetlerle de bölge halkına moral vereceğiz” dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, ilçede bulunan Muzaffer Ecemiş Spor Salonu'nun tadilata girmesi için çalışma başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tadilata girecek olan salonun bahçesine de portatif havuz kurduracağız. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tahsisli Soma Linyit Anadolu Lisesi Spor Salonu'nun Gençlik Merkezine dönüştürülmesi ve Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol yapılarak 2 okul bahçesine spor salonlarının yapılması da planlarımız arasında.”

“YAZ KURSLARI AÇACAĞIZ”

Bakan Çağatay Kılıç, 29 Haziran'da açılacak ve 1 Eylül'de sona erecek olan çalışma kapsamında Soma'lı çocuk ve gençlere birbirinden farklı branşlarda spor eğitimleri de vereceklerini açıkladı. Spor merkezlerinde satranç, badminton, taekwondo, voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi, oryantiring, okçuluk, yüzme ve bocce branşlarında eğitim verileceğini belirten Bakan Kılıç, “Ayrıca bu yıl ilk kez uygulamaya konulacak Engelliler İl Spor Merkezlerinde de ilçe halkı Özel Sporcularda yüzme, Görme Engellilerde yüzme ve judo, Bedensel engellilerde yüzme branşlarında eğitim alabilecek” dedi.

“SOMA İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞEN HER GÖREVİ EN KISA ZAMANDA YERİNE GETİRECEĞİZ”

Spor faaliyetlerinin yanı sıra bölge halkının moral ve motivasyonu konusunda da Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın çeşitli projeleri hayata geçireceğini belirten Çağatay Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

“Bölge halkı için Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sporcu kariyer günü etkinlikleri, spor kulüplerine ayni ve nakdi yardım, ilköğretime yeni başlayan çocuklarımıza satranç dağıtımı, Soma İl Spor Merkezlerinin açılışına ünlü sporcular davet edilmesi, Bocce oyun alanı kurulumu ve malzeme desteği gibi projeleri de hayata geçireceğiz. Soma'da yaşanan elim olayı hiç bir zaman unutmayacağız ama yaralarımızı her beraber saracağız diye söz vermiştik. Gerekli talimatları çalışma arkadaşlarıma verdim. Soma için, oradaki çocuklarımız, kardeşlerimiz için üzerimize düşen her görevi en kısa zamanda yerine getireceğiz.”

 

“ANTRENÖR KURSLARI AÇACAK, SPOR MALZEMESİ DAĞITIMI YAPACAĞIZ”

Bakan Çağatay Kılıç, Soma'da yapılacak bu yatırımların ve hayata geçirilecek projelerin yanı sıra 16-21 Haziran tarihlerinde badminton, oryantiring, 23-24 Haziran tarihlerinde voleybol, 04-09 Ağustos tarihlerinde tenis, satranç ve 11-16 Ağustos tarihlerinde cimnastik, masa tenisi antrenörlük kurslarının açılacağını da kaydetti.

 

Bakanlık olarak ilçeye, ulaşım ve malzeme yardımı konusunda önemli desteklerde bulunacaklarını dile getiren Kılıç, “5 yaşına kadar olan çocuklarımız için oyuncak, 06-23 yaş grubundaki genç kardeşlerimiz için de spor malzemesi dağıtacağız. Ayrıca branşlara uygun eksik spor araç ve gereçlerin tamamlanması, Soma'da yaşayan engelli sporcuların Manisa il merkezine engelli aracı ile taşınması ve İl Spor Merkezleri'ne geliş-gidişlerin servisle sağlanması gibi önemli ulaşım desteklerini de sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

 

HANGİ TESİSLERDE ÇALIŞMA YAPILACAK?

Kılıç, Soma'da, Bakanlığa ait Soma İlçe Stadyumu ile 250 ve 500 kişilik 2 spor salonu bulunduğunu hatırlatarak, “İlk olarak 500 kişilik spor salonunda tadilat çalışmalarına başlayacağız. Ayrıca, 250 kişilik spor salonunun da yıkılarak Gençlik Merkezi yapılması için girişimlere başladık. Soma İlçe Stadyumu'nda ise mevcutta bulunan ve doğu tribünü olarak çelik konstrüksiyonlu yapının yenilenmesi yoluna gidebiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel