Bakan Kılıç Almanya’da

Bakan Kılıç Almanya’da
Bakan Kılıç Kuzey Ren Westfalya Eyalet Başkanı Laschet’i Ziyaret Etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Hristiyan Demokratlar Birlik Partisi (CDU) Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Eyalet Başkanı ArminLaschet'i makamında ziyaret etti. Bakan Çağatay Kılıç görüşmeyle ilgili olarak Türk ve Alman gençlerinin arasındaki köprü vazifesinin güçlendirilmesine ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya temaslarının ikinci gününde Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik ve Düsseldorf Başkonsolosu AlattinTemür ile KRV Eyaleti Eyalet Başkanı ArminLaschet’le bir araya geldi.

“Almanya-Türkiye Arasındaki İş Birliği Görüşüldü”

Bakan Çağatay Kılıç, Başkan Laschet ile gerçekleştirdikleri görüşmeyle ilgili olarak, “Hem Avrupa Birliği yolunda hem de Almanya-Türkiye ilişkilerinde hem partilerimiz arasında hem de aynı zamanda hükümetler arasındaki iş birliğinin daha da iyi bir noktaya nasıl taşınabileceği noktasında görüşmelerimiz oldu" şeklinde konuştu.

Görüşmede sporun ilişkileri geliştirme açısından öneminin de gündeme geldiğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, bu konuda nasıl çalışılabileceği ve Almanya'da yaşayan Türk ve Alman gençlerinin arasındaki köprü vazifesinin güçlendirilmesine ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

“Bakan Kılıç Almanya ve Türkiye Arasında İdeal Bir Köprü Kurucu”

Bakan Çağatay Kılıç, açıklamalarının ardından Türk gazetecilerin Laschet'e sordukları soruları Almanca'ya çevirdi.

Laschet, Bakan Çağatay Kılıç'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti kaydederek, "Gençlik ve Spor Bakanı'nın doğduğu eyaletteki meclisi ziyaret etmesi beni çok sevindirdi. Kendisi Almanya ve Türkiye arasında ideal bir köprü kurucusu" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç ile görüşmelerinin içeriğine ilişkin bilgi veren Laschet, "Avrupa Birliği ilişkileri ile alakalı konuları kendisiyle derinlemesine konuştuk ve diyaloğu geliştirme noktasında görüştük. Özellikle de gençlik ve spor konularında görüşmemiz oldu. Örneğin birlikte gençleri nasıl yetiştireceğimiz konuştuk" diye konuştu.

“Mısır’daki İdam Kararlarını Eleştiriyoruz”

Bir gazetecinin Mısır'da verilen idam kararlarına ilişkin sorusu üzerine Laschet, "Dünya çapında verilen ölüm cezalarını, özellikle de politik nedenlerden dolayı verilen ölüm cezalarını şimdiye kadar eleştirel gözle ele aldık. Mısır Mahkemesi'nin vermiş olduğu idam kararını da eleştirel açıdan ele alıyoruz" diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Almanya ziyaretinin ilk gününde Köln'deki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) ziyaret etti. Bakan Kılıç bu ziyarette Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin ve Düsseldorf Başkonsolosu Alattin Temur ile basına kapalı gerçekleştirdiği toplantıda ağustos ayında Türkiye'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışındaki vatandaşların oy kullanmalarına yönelik çalışmalar değerlendirdi.

Yurtdışındaki Sporcu Gençlere Tam Destek

Bakan Çağatay Kılıç, toplantı sonrası yaptığı açıklamada yurtdışındaki yetenekli sporcu gençlere yönelik çalışmalara değinerek şunları kaydetti:

“Dünyanın neresinde olursa olsun başarılı olan Türk gençlerimizle ilgili çalışmalarımız var. Biz hepsine gerekli noktada destek vermek için hazırız. Ancak özel bir destek söz konusu olacaksa bizimle temas etmeleri gerekiyor. Bir

desteğe ihtiyaç duyulduğu zaman Büyükelçiliğimiz, konsolosluklarımız bizimle temasa geçiyorlar ve biz de o desteği veriyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel