Azmi Yılmaz, "Rekolte yeterli, fiyatlar çok afaki" dedi

Azmi Yılmaz, Rekolte yeterli, fiyatlar çok afaki dedi
Çarşamba’lı tanınmış ve başarılı İşadamı Özyılmaz Fındık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi sahibi Azmi Yılmaz yaklaşık 4 haftası kalan bu yıl ki fındık hasadı fiyatları ve rekolte hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ve Çarşamba’nın en büyük fındık ihracatçılarından Özyılmaz Fındık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketini ve şirket sahibi Azmi Yılmaz, 2014 yılının fındık rekoltesi 515 bin ton olarak belirlendi ifadelerini kullanarak, "Fındık fiyatlarının ise 9-10 lira arasında değer bulacağını düşünüyorum. Karadeniz Bölgesinde ki fındık üretimine karşı son yıllarda yabancı ülkelerde de yeni alanlar da artıyor. Bu noktada Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkeler fındık üretiminde yavaş yavaş bizde varız sinyalleri veriyorlar. Bütün bu yaşananlar yanında yaşanan don olayı ve az da fırtına sonrasında fındık üreticilerimiz etkilendi. Bu olaylar köylülerimizi yüksek fiyat beklentisine yöneltti. Ama yüksek fiyatlara  hem de bizler hem köylülerimiz girerse fındığı kolaylıkla satamayız. Ve Avrupa ülkeleri de Türkiye pazarından kaçar” dedi.  

Türkiye’de Fındık fiyatlarını 10-12 TL olarak bekleyen üretici vatandaşlarımız hayal kırıklığına uğrar diye düşünüyorum ifadelerini kullanan Özyılmaz Fındık Fabrikası sahibi iş adamı Azmi Yılmaz, “Don felaketinden fındık hepimiz biliyoruz ki köylü çok etkilendi. 250 rakımın üzerinde fındık bu yıl olmadı. Ancak bu demek değildir ki fındık rekoltesi çok düşük olur iç ve dış pazar da sıkıntı çekilecek. Aksine bizim ortalama tahmini eski ve yeni üretimle birlikte fındıkta belirttiğiz gibi 575 bin ton olan rekoltemiz olacaktır. Bu arada yine bu yıl itibari ile ihracata giden 230 bin 826 ton fındığımız oldu. Bu rakamın Türkiye' ye geliri de 1 milyon 751 bin 574 milyon dolar oldu. Yıl sonuna kadar 20 bin ton daha ihracat olacağı düşünülürse toplamda bu yıl ki rekoltemiz ortalama 575 bin ton olacaktır. Bu da ülkemiz için yeterlidir"

Son günlerde Fındık Rekoltesine ilişkin yapılan Rekolte tahmin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Yılmaz, “Ancak her hasat mevsiminde spekülasyonlar yapılıyor. Bu spekülasyonlarla Üretici böyle açıklamalarla korkutuluyor, köylüyü kandırıyorlar bana göre. Köylüye bazı kesimler fındığını sattırmak istemiyorlar. Zaten don ve fırtına ile rekoltenin düşük olacağı ve buna bağlı olarak fiyatların ileri ki günler de daha da artacağı yönünde ki spekülasyonlar ile çiftçilere şimdilik tahmin edilen fiyat olan 9-10 TL’nin iyi miktar olduğunu düşünüyorum. Spekülasyonlarla çiftçilerimizin fındıklarını saklamalarını değil aksine Üreticilerimizin fındığını satması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu yıl rekolte beklendiği kadar düşük olmadığı bir gerçektir. Bu ilk fiyatların da ilerleyen dönemlerde daha da artacağına değil aşağıya düşeceğine inanıyorum. Çiftçilerimiz sıkıntılarını gidersinler boşuna daha da büyük beklentilere sokularak sıkıntılarını arttırmasınlar" diyerek şunları dile getirdi.

Fındık rekoltelerinin belirlenmesinde çok sıkıntılar çekildiğini ve tüm fındık arazilerinin kayıtlı olmamasından kaynaklı rekolte tahminin de yetkililerin hep yanıldıklarını belirterek Fındık Rekoltesini daha iyi tahmin edebilme adına bu yıldan sonra mümkün olduğunca Uygulama Bahçeleri oluşturacağız dedi. Yılmaz, "Samsun ve Karadeniz bölgesini uydu aracılığı ile tarıyoruz. Bu vesile ile de bu yıl düşüncemiz Uygulama bahçelerini Karadeniz bölgesinde ve Çarşamba' da başlatacağız. Böylelikle Fındığı daha kaliteli şekilde yetiştireceğiz. Yine bu sayede bölgede ki fındık üreticilerine ilaç desteğinde bulunacağız. Hangi ilacı kullanması gerektiğini dahi çiftçimize destek vereceğiz" dedi.

Özyılmaz Fındık Fabrikası olarak Samsun’umuzun tüm fındık üreticilerine elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız olmalıyız aksi takdirde bizim arkamızda Gürcistan, Azerbaycan ve Şili gibi ülkelerde artık fındık ekimine başladı ve bazılarında hasatlar da alınıyor ki bu bizim fındığımız için büyük bir tehlike. Sanayici geçen yıl 7 bin liradan fındık aldı, sonrasında fiyatlar biraz daha arttı gibi ancak fiyatların rantabl olmaması ve sürekli inişli çıkışlı olması hem tüccarı hem de sanayiciyi bu durumdan bırakarak zarar ettirmektedir. Bu da her iki kesimi de etkileyince daha ucuz ürüne yönelerek ülkemiz pazarında büyük sıkıntıya yol açacaktır. Ayrıca gözden kaçırılmamalıdır ki istikrarsız fiyat köylüyü de sıkıntıya götürüyor" şeklinde açıklamalarda bulunarak köylülerin hayal içine kapılmamasını ve sıkıntıya girmemelerini isteyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

HABER-FOTO: Kenan GÜN- Ayhan GONCA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Resmi İlanlar
Çarşamba Haber