Aile Çiftliklerine Uygun Kredi Geliyor

Aile Çiftliklerine Uygun Kredi Geliyor
Aile çiftçilerine geçmişte çözülmesi gereken bir sorun olarak görüldüğünü kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker bu işletmelerin kolay kredi bulmaları için çalışma yaptıklarını söyledi

 Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, aile çiftçilerine kredi imkanı sunulmasına ilişkin “Ne kasabada, şehirde dairenin ipoteğini verebilir, ne iki tane memur kefil bulabilir. Bu imkanları yok. Ne de tarlası büyük olup da ipotek verip kredi kullanabilir. Başka mekanizma lazım, onun üzerinde çalışıyoruz” dedi.

2014 Uluslararası Aile Çiftliği Yılı Çalıştayı’nın açılış törenine katılan Eker, buradaki konuşmasında, tarımsal işletmelerin küresel açlık problemini çözmede etkin olmalarına rağmen kimyasal ve mekanik ihtiyaçlarının bir takım sorunlara neden olduğunu söyledi. Tarım yapmanın tek gayesinin “para kazanmak” olması halinde spekülasyon riski oluşabileceğini vurgulayan Eker, spekülasyonların şu anda dünya çapında bir milyara yaklaşan aç insan sayısının daha da artmasına katkı sağladığını, bunun en önemli sigortalarından birisi olan aile çiftçiliğinin devamının sağlanması gerektiğine işaret etti.

Eker, “Dünyada 570 milyon tarımsal işletme var, bir manada 570 milyon çiftlik var. Bunun 500 milyonu aile işletmesi. Demek ki bütün dünyada profesyonel manada, başkaları için büyük ölçekli çiftlik sayısı 70 milyon. Geride 500 milyon var. Hala büyük kısım orada. O halde büyük kısmın üretimini verimli sürdürebilmesi için gerekli şartların oluşturulması lazım. 2014 Aile Çitçiliğin esası bu. Bunun üzerinde tekrar tekrar düşüneceğiz” diye konuştu.

Türkiye’de tarımsal faaliyetlerin genel itibarıyla küçük işletmeler eliyle yapıldığını kaydeden Eker, “Ortalama işletme büyüklüğü 5.9 hektar, 59 dönüm. Bu da 10 ayrı parselden oluşuyor. Kadastro parseli olarak dikkate aldığımızda bile işletme başına 7 parsel düşüyor. Ama fiiliyatta, uygulamada bir işletmenin tamamı 59 dönüm ve 10 parça. Hayvancılıkta yine öyle, yüzde 55’i bir ila 5 hayvan besliyor. Küçükbaş hayvancılıkta yüzde 40’ı 50 başın altında” ifadesini kullandı.

“Toplulaştırmada 41 yılda yapılanın 12 katını yaptık”

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi’yle 800 bin liraya kadar yatırımın yüzde 50’sini hibe verdiklerini anlatan Eker, birkaç aile bir araya gelerek tarımsal ürünleri katma değeri yüksek bir ürüne dönüştürmesini hedefl ediklerini söyledi. Tarım arazilerinin toplulaştırılmasına yönelik çalışmalara da değinen Eker, “Bu konuda 41 yılda yapılanın 12 katını biz 10 yılda yaptık. 41 yılda Türkiye 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapmış. 2002 yılından beri bu yıl sonu itibarıyla 6 milyon hektarın toplulaştırması bitmiş olacak. Gönüllülük esası var, zorlayarak değil” dedi. Bakan Eker, bu yıl ekim sonunda Aile Çiftçiliği konusunda bir sempozyum düzenleneceğini de kaydetti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel