2605 otelde denetim: 111 bin lira ceza

2605 otelde denetim: 111 bin lira ceza
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda denetim ekipleri, turizm bölgelerindeki 2605 otelde denetim yaptı

Özellikle alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi gıda maddelerinde yoğunlaştırılan denetimlerde 111 bin 722 TL idari para cezası uygulandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı turizm tesislerinde zaman zaman ortaya çıkan gıda enfeksiyonu ve zehirlenme vakalarına karşı denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Özellikle turizm sezonunda olası gıda enfeksiyonu ve zehirlenmelerden vatandaşların ve turistlerin sağlığını korumayı amaçlayan bakanlık, Nisan ayı başından 5 Ağustos tarihine kadar 2 bin 605 otelde denetim yaptı.

Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünce yürütülen rutin denetimlere ilave olarak yaz sezonunun başlaması ile turizm tesislerinin yoğun olarak faaliyet gösterdiği illerde denetimler sıklaştırıldı. Taklit ve tağşiş yapılarak tüketicinin aldatılmasının engellenmesi ve sağlığa zararlı üretim yapan firmaların ürünlerinin tespit edilmesi amacıyla özellikle alkollü içecekler, bal, süt ürünleri, peynir, et ve et ürünleri gibi ürünler olmak üzere genel gıda denetimleri yoğunlaştırıldı. Bu çerçevede 1 Nisan 2014 tarihinden bu güne kadar toplam 925’i Antalya, 311’i Muğla, 302’si İstanbul, 154’ü İzmir ve 913’ü diğer iller olmak üzere toplam 2605 otelin gıda depoları, yemek hazırlama ve servis yerleri başta olmak üzere restoranları denetlendi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, denetimlerde işletmelerden 39’una toplam 111 bin 722 TL idari para cezası uygulanarak hijyenik koşullarda üretim yapmaları konusunda uyarıldı. Bu işletmelerden 13’ü hijyen esaslarına aykırı faaliyette bulunduğu için, 4’ü kayıtsız faaliyette bulunduğu için, 11’i bozulmuş, kokuşmuş, ambalajı ürüne zarar verecek şekilde hasar görmüş veya son tüketim tarihi geçmiş ürünleri bulundurduğu için ve 11’i de Kanun’un diğer hükümlerine aykırılık tespit edildiği için ceza aldı.

Diğer taraftan; Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli tesislere idari yaptırım uygulanması durumunda, ilgili Bakanlıkça gerekli tedbirlerin alınması amacıyla söz konusu denetim raporları ile yaptırımlara ilişkin ceza tutanakları İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine gönderildi. Ayrıca söz konusu işletmelere gerçekleştirilen denetim ve kontrollerin sıklaştırılması hususunda 81 İl Müdürlüğü talimatlandırıldı.

Denetimler başta turizm sezonu olmak üzere tüm yıl boyunca devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Güncel