110 Hektar Orman Kül Oldu

110 Hektar Orman Kül Oldu
Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, "Samsun'da yaz aylarında Ayvacık ilçesinde çıkan orman yangınında 13 hektar, Vezirköprü ilçemizin Akçay mevkisinde ise 97,4 hektar alan toplamda ise 110,4 hektar alan zarar görmüştür" dedi

Orman İşletme Bölge Müdürlüğü'nün Samsun'daki çalışmaları hakkında bilgi veren Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, "Samsun 388 bin 832 hektar Ormanlık alan, 637 bin 514 hektar açık alan toplam 1 milyon 26 bin 346 hektar alanı vardır. Samsun ilinde ormancılık faaliyetlerini yürütmek için 3 Orman İşletme Müdürlüğü bunlara bağlı 33 Orman İşletme Şefliği, 1 adet ise Fidanlık Müdürlüğü bulunmaktadır. 23 Haziran 2014 tarihinde, Samsun-Ayvacık’ta çıkan orman yangınında 13 hektar örtülü saha zarar görmüştür. Örtü yangını olduğundan, sahaya müdahale edilmeyerek olabilecek kurumaların yerine mevcut ağaçların tohumundan yeni gençlik gelmesi sağlanacaktır. 09 Eylül 2014 tarihinde ise Vezirköprü ilçesi Akçay mevkisinde çıkan orman yangınında 97,4 hektar saha zarar görmüştür. Zarar gören alanlar 6,2 hektar örtülü, 91,2 hektar ise tepe alanıdır. Sahada boşaltma çalışmaları devam etmekte olup, mevcut ağaçların tohumundan faydalanılarak ve tohum ekimi yapılarak saha tabii yolla gençleştirilmiş olacaktır" diye konuştu.

110-hektar-orman-kul-oldu.jpg

Projeler hakkında da bilgiler veren Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, "Samsun'da 73 proje olup, bunların toplam 7 milyon 835 bin 262 lira tutarı vardır. Projelere bakıldığında 32 inşaat, 36 ormancılık, 3 hayvancılık ve 2 enerji konularıyla ilgili projelerdir. Projelerden 37'si bitirilmiş olup, 35'i devam etmektedir. Ayrıca bir proje ise şu anda ihale aşamasındadır. 2014 Yılında 500 adet kuş yuvası ormanlara asılmıştır. Yapılan bu çalışmayla kuş sayı ve çeşidi arttırılmış ve biyolojik çeşitliliğe katkı sağlanacaktır. Adacık yöntemiyle 360 hektar alanda 26 Adet biyolojik mücadele yapılmıştır. Samsun ilinde 6 adet kırmızı orman karıncası yuvası transplantasyonu yapılarak ve özellikle kabuk böcekleri başta olmak üzere diğer zararlı popülasyonların artımının engellenmesi amaçlanmaktadır" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Asayiş