100 kişinin 3’ünde kanser riski

100 kişinin 3’ünde kanser riski
Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras, yaklaşık 4 bin kişinin kanser şüphesiyle ilgili sağlık kuruluşlarına sevk edildiğini söyledi

2023 yılında Samsun’da yürütülen kanser tarama, eğitim ve farkındalık çalışmaları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras, “Kanserde etkin bir tedavi süreci yürüterek, bu sinsi düşmanı vücuttan defedebilmek için, erken teşhisin önemi çok büyük. Biz de Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak erken teşhisin önemini vurgulamak ve daha çok insanımıza kanser tarama imkânı sunabilmek için Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ekiplerimizle özverili bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde il genelinde kamu, özel tüm sağlık tesislerimizde 2023 yılında vatandaşlarımıza yönelik 123 bin kanser taraması gerçekleştirdik. Bu taramalar sonucunda yaklaşık 4 bin vatandaşımız kanser şüphesiyle ilgili sağlık kuruluşlarına sevk edildi. Yani tarama yaptıran her 100 kişinin 3’ünde bir kanser riski tespit edildiğini söyleyebiliriz” dedi.

“Bu rakam kanser taramalarının erken teşhis ve tedavi için önemini güçlü bir şekilde göstermektedir”
Müdür Uras şunları söyledi: “Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak yürütülen kanser tarama programı çerçevesinde 40-69 yaş arası kadınlarımıza meme kanseri; 30-65 yaş arası kadınlarımıza serviks kanseri; 50-70 yaş arası vatandaşlarımıza ise kolorektal kanser taramalarını kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezlerimiz (KETEM), ilçe sağlık müdürlüklerimiz, toplum sağlığı merkezlerimiz, sağlıklı hayat merkezlerimiz ve aile hekimliği birimlerimizde gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmalarımız sadece taramalarla sınırlı kalmıyor, halka yönelik yapılan bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde 30 binin üzerinde vatandaşımıza kanser ve kanser taramaları hakkında bilgi verdik, mobil kanser tarama aracımızla merkeze uzak noktalarda bulunan vatandaşlarımızın ayağına kadar giderek taramaları yerinde yaptık, müdürlüğümüze ait 4 aracımızla da uzak ilçelerimizde bulunan vatandaşlarımızı tarama için KETEM’lerimize ücretsiz olarak naklini sağladık. İnşallah bu özverili çalışmayla daha çok insanımıza ulaşarak, kansere karşı onların yaşam umudu olmaya devam edeceğiz. Bu vesileyle vatandaşlarımıza kanserden değil geç kalmaktan korkmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatıyor, tüm risk grubundaki vatandaşlarımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’lerimiz, sağlıklı hayat merkezlerimiz, aile sağlığı merkezlerimiz ve ilçe sağlık müdürlüklerimize davet ediyoruz.”

Kaynak:İHLAS HABER AJANSI

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Sağlık