Erol ŞEKER

Erol ŞEKER

Yazı İşleri Müdürü
Yazarın Tüm Yazıları >

ZAM İSTİYORUZ ZAAAAM, ZAM…

A+A-

 

Dün Çarşambanın değişik yönlerini görme fırsatını bulduk. Daha doğrusu son günlerde ki zamlar sonrasında meydanlarda ki yüzleri gördük. Peşine Yaralı ailesinin cenaze törenine katılan CHP Samsun Milletvekili Prof. Dr. Haluk Koç’u dinledik, sorular yönelttik. Ama öncelikle şu uyarıyı yapma ihtiyacı duyduk.

Biliyorsunuz Çarşamba’ da nerede ise bir günde 4 mevsimi yaşamak mümkündü. Mümkündü diyorum ama son yıllarda artık daha beter. Bir güneş açıyor sıcaklık aşırı artıyor bilmem kaç dakika sonra buz gibi hava. Ve hastalıklar da artıyor. Güneşe aldanıp ince giyinmeyin. Bizden söylemesi.  Sonra üşütür hasta olursunuz…

Her neyse;

Hasta olmanın sadece yolu havaların soğuk olması da değil. Artık üşütmemek için kafanızı hiiiiiç bir şeye takmamanız gerekiyor. Mesela son zamlara hiç takmayın kafanızı. Zammı dedik. Yanlışsak özür dilerim. Bunlar da zammı. Bakın Kanada da bilmem yüzde kaç zam olmuşmuş ta tüm Kanadalılar isyanı basmış.

Bizde her ay gelen %2-3 ü düşünmüyorduk az diyorduk, sağ olsun Bakan susun zam gelmesin dedi. Bak konuştunuz neler gelmiş başımıza.  %9-10 Karadeniz de YEDAŞ ÇALIK’ı kalkındırma zammı gelmiş, gelmesini dört gözle beklediğimiz Doğal gazın zam gazı bile daha ilçeye gelmeden %18-20 gelmiş. Bunlar da zammı yahu.. Evlerde kullanılan Mutfak tüpleri 75 liraya dayanmış. Siz de bunlara zam diyorsunuz. Allah için 10 yıla yakındır zam yok bir şey yok çok kötü alıştı bu millet. Bakın esnaf nasıl da gülüyor, oynuyor sokaklarda.

Oyun oynamaya mecalleri bile kalmamış. Memur zammı %3 -4, tüp, mazot, benzin, doğalgaz velhasıl Elektrik %10- 18. Bunlar da zammı ki. Sadece bunlar gelecek ayların ZAMCIĞI. Gelecek aylarda ne kadar zam gelecek siz düşünün. Sonra Köylü dönüm parası, fındık parası bilmem neler neler alıyor devletten beleş…

Fakir Fukara fonu denilen FAK-FUK-FON bitti. SYDV ile verilen kömür, dul parası, öğrenci parası, kitap kırtasiye vs, vs, vs. Şimdi azcık zamcık oldu herkes surat yapıyor. Ne olmuş ki? Bu devlet hep halka mı bakacak. Özelleştik güzelleştik iyi iyi de. Millet güzelleşiyor.

Ama Koç’un deyimi ile sadaka toplumu olduk, tepkisiz toplum olduk. Biat etmeyin bakın neler geliyor başınıza. Yetmiyor bu zamlar daha çok daha çok zam yapılsın. Kimseden ses nasılsa çıkmıyor. Millet evinde bas bas bağırıyor. ZAM YAPIN, ZAM İSTİYORUZ DAHA DA ÇOK ZAAAAM ZAM. Daha yok mu?

Ekmekler AB standardına indirildi fiyat çıkmadı ama gramlar indi ekmek bile oldu pasta kadar. Ha ne demişti bir Fransız: Ekmek yoksa pasta yesinler. Ekmeği bulamayanlar pasta bulsun. Pastaneler dolu pasta.

Yerseniz ya da yiyebilirseniz!. Eskiden soğan ekmekle olsun karnı doyanlar artık devlet kapısında doyacak. Ha çalışmaya gerek yok. Devlet bir yandan veriyor 50 lira, diğer yandan çıkartıyor 100 lira. Zam mı var ne bu suratlar. Oturun oturduğunuz yerde. Alan razı veren razı!. Bu halka ne oluyor ki. Sonra biz Kanadalı mıyız ki?

Biz Türkiye’yiz. Bize benzin, tüp Orta doğuya çok uzak olduğumuz için çok pahalı geliyor. Kanada’ya ne olmuş. Irak, İran, Arabistan, Suriye ile biz mi sınırız. Onların burnunun dibinde!. Onlara uymayın. Oturun oturduğunuz yerde. Buna şükredin yeter. Biz ediyoruz bakın. Ayda bilmem kaç lira elektrik faturası geliyor ödeyemiyoruz bağırıyor muyuz?

Siz bağırıyorsunuz.

Susun oturun.  Adam gibi oturmazsanız sonra zammı yer oturursunuz. Hepimiz akıllı olalım. Bu yapılanlara zam diyenler de vicdan yok. Bir de halkı yönetmekten bahsediyorlar.

Ne dersiniz?

Mutlu ve (sağ)- lıcakla kalın…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">