“Vatandaş iktidara bağımlı hale getiriliyor”

“Vatandaş iktidara bağımlı hale getiriliyor”

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; TBMM’de yaptığı konuşmada bireysel emeklilik sisteminde yapılan değişikliklere, yoksulluk ve yoksunluğun artışına, emeklilerimizin ücretlerindeki adaletsizliklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

Getirilen kanun teklifi ile bireysel emeklilik sisteminin %25’lik katkı oranının %30’a çıkartılmasının tasarruf açısından doğru olduğunu ifade eden Bedri Yaşar; ancak insanların bireysel emeklilikte tasarruf yapabilmesi için önce iş bulmaları gerektiğini vurguladı.

“Ülkede Yoksul Sayısı Azalacak Ki Toplumsal Refah Seviyesi Yükselsin”

Her geçen gün ağırlaşan ekonomik tabloda çalışanların BES’teki birikimlerinin %60’a yakınını bozdurmak zorunda kaldığını ifade eden Bedri Yaşar; “Dünya genelinde çalışabilir nüfusun istihdam oranının ortalaması yüzde 66,3 iken bizde yüzde 46'dır. Çalışma yaşına sahip olan insanlarımıza bile maalesef, yeterli iş imkânını sağlayamıyoruz. Hâlbuki, devletin birinci görevi, vatandaşlarına iş bulmaktır. Siz iş bulacaksınız ki; ekonomiyi düzelteceksiniz ki vatandaş tasarruf yapabilsin.” dedi

Cüzi yardımlarla vatandaş hükümete bağımlı hale getiriliyor

Sosyal güvencesi olmayanlara devlet tarafından sunulan cüzi yardımlarla vatandaşın iktidara olan bağımlılıklarının artırıldığını belirten Bedri Yaşar konuşmasında; “Ülkemizde yaşlıların sadece %47’sinin sosyal güvencesi varken; geriye kalan%53’lük kesim ne yazık ki ya kendi imkanlarıyla, ya devlet desteği ile  ya da ailesinin desteği ile geçinebilmektedir. Siz iktidara geldiğinizde 2 milyon yurttaş devletten sosyal destek alıyordu. Bugün bu rakam 8 milyon kişi oldu. İktidara gelirken yoksullukla mücadele edeceğinizi ifade ettiniz ama ortadaki rakamlar, bırakın sizin yoksullukla mücadele etmenizi ülkede yoksunluğun arttığının en temel göstergeleridir. Ben bu ülkede yoksul sayısını artırdım diye övünen bir iktidara sahibiz. Devletten destek alan sayısının mümkün olduğunca azalması lazım. Devlet elbette ki sosyal devlet ilkesi gereği yardımlar yapmalıdır ama yoksul sayısı azalacak ki biz ülkenin refah seviyesinin yükseldiğini görelim.” ifadelerine yer verdi.

Emekliler Göz ardı Ediliyor

Konuşmasında emeklilerin durumuna da değinen Bedri Yaşar; “Yeni açıklanan zamlardan emeklilerin de yararlanması gerektiğini söyledi. En düşük emekli maaşının 2500 TL olacağı açıklamasının yetersiz olduğunu belirten Bedri Yaşar; bu emekli maaşlarının ancak faturaları karşılayabileceğini, emeklilerin göz ardı edildiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">