‘Samsun Ticaretin Belirleyicisi’

‘Samsun Ticaretin Belirleyicisi’

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun’un 3 adet limanı, kalifiye elemanları, birikimleri ve modern kent kimliği ile bölgenin deniz ticareti konusunda belirleyicisi olduğunu söyledi

A+A-

‘1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’ dolayısıyla açıklama yapan Vali Aksoy, “Kabotaj bir devletin limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen, 1 Temmuz 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Milletimiz denizlerinde de egemenlik hakkını kazanmış ve bu tarihi "Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" olarak kutlamaya başlamıştır. Bu yasa doğrultusunda, 8 bin 333 kilometre kıyı uzunluğunda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, denizciliğimizin geliştirilmesi ve daha iyi seviyeye taşınması hedeflenmektedir” dedi.

Denizciliğin önemli olduğu Samsun’da da denizlerin korunması için önemli çalışmaların yapıldığını belirten Vali Aksoy, şöyle konuştu: “Sahil Güvenlik Teşkilatımız Samsun'da Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı olarak konuşlanmış ve Sarp’tan Karasu’ya kadar olan bölgede önemli görevleri yerine getirmektedir. Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığımız sorumluluk sahasında meydana gelen olaylara, 19 Mayıs 2013 tarihinde Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanlığı emrine alınan arama-kurtarma gemisi TCSG DOST, modern ve süratli botlar, dalış timleri ve helikopterler ile en kısa zamanda reaksiyon göstermektedir. Karadeniz ve iç su potansiyelleri varlığı şehrimizi su ürünleri konusunda ayrıcalıklı kılmaktadır. İlimiz bulunduğu konum itibariyle balıkçılık ve su ürünleri sektöründe çok önemli bir rekabet avantajına sahiptir. İlimiz, Samsun Port, Yeşilyurt İskelesi ve Toros Gübre İskelesi olmak üzere 3 adet limanı, kalifiye elemanları, birikimleri ve modern kent kimliği ile bölgenin deniz ticareti konusunda belirleyicisidir. Denizlerimizin korunması ve bizden sonraki kuşaklara sağlıklı, çevre kirliliği açısından bozulmamış şekilde aktarılması hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Ülkemizin denizlerde sahip olduğu bu zengin potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek, dünya denizciliğinde hak ettiğimiz yeri almamız ve kuzeyi tamamen denizle çevrili ilimizde deniz ticaretinin daha da gelişmesi en büyük dileğimizdir. Bu yıl 88. yılını kutlayacağımız Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anarken, başta denizcilerimiz olmak üzere tüm halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutlarım.”


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">