Ramazan sünnetleri neler?

Ramazan sünnetleri neler?

Ramazan'ı dolu dolu geçirmek isteyenler için peygamberimiz Hz. Muhammed'in Ramazan sünnetlerini haberimizde derledik. Peki, peygamberimiz Ramazan ayında neler yapardı? Hz. Muhammed, sahur ve iftarda ne yerdi? Hangi ibadetlerle meşgul olurdu? Ramazan sünne

A+A-

Sevgi, saygı ve kardeşlik duygularının daha da güçlendiği Ramazan ayı idrak ediliyor. Bu ayda dua okumak, namaz kılmak, zekat vermek ve oruç tutmak farz olarak kabul edilir. Peki, peygamberimiz Hz. Muhammed Ramazan ayında neler yapardı? Sahur ve iftarda ne yerdi? Peygamberimiz Ramazan'da hangi ibadetlerle meşgul olurdu? Ramazan sünnetleri neler? İşte Hz. Muhammed'in Ramazan'da yaptığı ibadetler...

Hz. Muhammed hayatı boyunca hep sosyal biri olmuştur. Özellikle Ramazan'da hasta ve yaşlılara yaptığı ziyaretleri artırdığı biliniyor. Fakirlerin ihtiyaçlarının giderilmesinde de aktif bir rol üstlenmiştir. Peygamberimiz kendi yaptığı ziyaretlerin yanında diğer müminleri de akraba ziyaretlerine teşvik ederdi. Ümmetine zekat konularında da tavsiyelerde bulunurdu. Hz. Muhammed sahur ve iftarda karnını çok doyurmaz, genelde hurma yiyip su içerdi. Diğer sahabelerden farklı beslenmeyen peygamberimiz, elindekileri de çoğunlukla dağıtırdı. Hz. Muhammed iftar yemeklerinde aşırıya kaçmazdı.Ayrıca Peygamber Efendimiz iftar sofrasında dua etmeyi de severdi. Peygamberimiz teravih namazlarını yalnız ya da cemaatle kılardı. Ramazan ayının son dönemlerinde de ev ahalisiyle gece ibadet ederdi. Hz. Muhammed mutlaka, sahura kalkardı. Sahur ile ilgili hadis ise şöyle:
"Sahur yemeği yiyin çünkü gerçekten sahurda bereket vardır."
Sahur vakti günün en bereketli vaktidir, rızıklar o zaman dağıtılır.
Hz. Muhammed de sahur vaktinin bu yönünü vurgulamıştır.
Ayrıca peygamberimiz "Sahura kalkmak aynı zamanda o günkü Ramazan orucuna niyettir." diye buyurmuştu.
Peygamber Efendimiz her gün Kur'an-ı Kerim okurdu.
Ramazan ayının son on gününe girdiğinde normal günlerden daha fazla ibadete yönelirdi.
Bu dönemde daha fazla dua edilmesine dair hadis şu şekilde: "Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde arayın."

Hz. Muhammed bir diğer hadiste de şöyle buyurmuştur: "Kadir Gecesi'ni, Ramazan'ın tekil olan son on gününde arayın." Bu sebeple kendisi de bu günlere çok önem verirdi.

Hz. Peygamber oruç tutarken niyeti ihmal etmemiştir. Niyet edilmeden tutulan hiçbir orucun, oruç sayılmayacağını beyan etmiştir. Hz. Peygamber'in tatlı bir yiyecekle, özellikle de hurmayla orucunu açtığı rivayet edilir. Hurma bulamadığı zamanlarda ise orucunu suyla açtığı ve böyle yapılmasını tavsiye ettiği de rivayetlerden biridir. Hz. Peygamber'in, oruçlu olduğu günlerde günlük işlerini ve diğer ibadetlerini aksatmadığı biliniyor. Hz. Muhammed, Ramazan ayında yalan ve gıybet konusunda daha dikkatli olunmasına fazlaca özen göstermiştir. Hadise göre "Her kim yalan söylemeyi ve yalanla iş yapmayı bırakmazsa, onun yeme-içmesini bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur." Peygamber Efendimizin dikkat ettiği bir husus da temizlik... Bedensel temizliğine oldukça önem veren Hz Muhammed, diş temizliğine ve vücut temizliğine her zaman dikkat etmiştir.

Hz. Peygamber, Ramazan akşamlarını özellikle teravih namazı kılarak geçirmiş ve müminleri de bu namazı kılmaya teşvik etmiştir.  Hz. Peygamber'in Ramazan'a dair ibadetleri tabii ki sadece bunlardan ibaret değildi. Hz. Muhammed, zekâtını da bu dönemde fazlasıyla yerine getirmiştir.

HZ. MUHAMMED'İN (S.A.V) OKUDUĞU RAMAZAN DUASI

Peygamber Efendimizin üç aylara eriştiğinde diğer günlere nazaran ibadetlerini daha da artırıp sık sık şu duayı okuduğu rivayet edilir. "Allahümme bârik lena fî recebe ve şa'bân ve belliğna Ramazan (Allah'ım Recep ve Şaban ayını bize bereketli kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır)."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.