Erol ŞEKER

Erol ŞEKER

Yazı İşleri Müdürü
Yazarın Tüm Yazıları >

Partiler, siyasiler, bürokratlar: "HER KUŞUN ETİ YENMEZ"

A+A-

Son günlerde biraz dinlenmek istedim ama okuyucularım neden yazmıyorsun . Sen yaz yazdıkça biz daha çok bilgileniyoruz. Bizi mahrum bırakma bazı konulardan diyor.

Enteresan. Oysa bu kadar okunduğumuzu tahmin etmiyordum diyeceğim ama bilmeme rağmen bu kadar eksikliğimizin hissedileceğini düşünmedim. Ama biz de insanız ve biraz dinlenmeye ihtiyacımız var.

Her neyse önümüzde ki günler her alanda her olaya gebe. Siyaset olayı bambaşka yöne doğru gidiyor. Günler sonrasında siyaset ve bürokrasiyi yazarak başlayalım ne dersiniz.

MHP sonunda kongre kararı aldı. Karar alındı alınmasına ama bu kongre parti tabanını, teşkilatları birleştirir mi?. Bence hayır. Bu arenada ki eski siyasetçilerin BİLGİN ADAM, BAŞBUĞ muhabbetleri ortamı yumuşatmayı bırakın germekten öteye gitmeyecektir. Çünkü siyaseti gençlere bırakmaya niyeti olmayan ve partiyi gün geçtikçe batağa sürükleyen zihniyetler temizlenmedikçe MHP düze çıkmaz. Bu Genel Merkezde de aynı, Samsun il geneli de ilçelerde aynı. Kısacası MHP de gençler ön plana itilmedikçe AK Partinin alternatifi olması zor. Gelişmeleri yakından izliyoruz. Mevcut kongreye şimdiden 3 aday adı var. Ama bir isim var ki o yakında sanırım çoğunun susmasını sağlayacak gibi görünüyor.

CHP' de sular durgun görünüyor ama aday adayları Milletvekilliği için nabız yoklamaya başladı. CHP'nin en çok korkması gereken noktası Haluk Koç gibi bir isim artık Samsun'u düşünmüyor. Nedenleri çok. Ama Suat Binici'yi yanında götürdü hüsrana uğradı, İhsan Kalkanvan'a çok güvendi götürdü olay ortada. Kalkavan'ı gören varsa Samsun' ,da gelsin beriye. Kendi tabanının Koç' a vefasızlığı başka. O nedenle CHP'nin bu defa işi çok ama çok daha sıkıntılı ama çıkış yolunu muhalefette en kolay bulacak partilerin başında gelen bir yapısı var. Bekleyip göreceğiz.

 AK Parti bu defa olmadığı kadar karmaşa, kaos içine girecek gibi. Bir yanda mevcut İl Başkanı Fuat Köktaş aday değilim dedi ama kimi aday olarak Genel Merkeze sunacak tam bir muamma. Buı noktada en dikkat çeken isim Ercan Albayrak olmasına rağmen Köktaş'ın ani manevra ile Muharrem Göksal'ı aday oalrak sunacağı konuşuluyor. Eski İl Başkanı Osman Çetinkaya yola çıktı. Çetinkaya Genel Merkezin tek aday dayatmasına restini çekti. Çünkü diyor Çetinkaya, "Geçen defa da ben adaydım ama mevcut başkan Köktaş dinlemedi. Genel Merkez o zaman nerede idi. Ama ben Genel Merkezin direktiflerini dikkatle izliyorum ve inanıyorum ki geçen defa ki haksızlığı bu defa şahsımı işaret ederek AK Partinin içten içe girdiği buhranlı, tek adamlılık ve baskıcı zihniyetten kurtararak, halkın partisi, AK Parti tüzük, gelenek, görenek ve kuruluş amacına girecektir" düşüncesinde olduğunu deklare ettiği yakınlarındakilere söylediği biliniyor.

Ercan Albayrak adına mevcut teşkilat içinde çok destek olduğu bilinmesine rağmen Albayrak, Genel Merkezin kararını beklemenin parti adabına yakışan hareket olacağını dile getirmesi ve asla istekli görünmemesi hem artısı hem de eksisini oluşturuyor.

Eski İl Başkanları Ali Akyüz, Adem Güney gibi isimlerin de hangi isme yakın olduğu merak edilirken bazılarının ki ikisi de muhtemelen Milletvekilliğine gideceği bilindiği için suskun ve tarafsız gibi görünmeye çalışmaları manidar. Kim seçilirse veya Genel Merkez kimi işaret ederse onun yanında olmak kendileri adına en doğru karar düşüncesindeler. Velhasıl AK Partide dert uzun ama bizim bölüm bitiyor.

Kısa bir parantezde Vali Şahin için açayım. Vali İbrahim Şahin eski hiç bir Vali'ye benzemiyor. O nedenle de dostu, seveninden çok tedirginlikleri yüzünden Vali'ye temkinli yaklaşanlar çok fazla. Evet Vali Şahin, göreceksiniz çok iş yapacak. O işler içindeki bilmeceleri hisseden bazı kesimler yıpratma  kampanyasına  başladılar bile. Hemen her bölgeden saldırı hissettirilmeden başlatıldı. Ama bilmedikleri  "HER KUŞUN ETİ YENMEZ". Bu defa yanlış ata oynayacak çok isim var. Belli kuşlar zaten bitti demekten imtina etmiyorum. Eğitim alanından alın, siyasete olan duruş ve bakışı ile hemen her kesim aklını ya başına alacak ya da aklı başından gidecek. Demedi demeyin... 

Gerisini sonraya bırakmak n hayırlısı diyor ve son cümlede diyorum ki: Samsun Valisi İbrahim Şahin'i yakın izleyin. Bu günkü köşeyi de böylece sonlandırmak istiyorum...

Mutlu ve (sağ)-lıcakla kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">