Miraç Kandilinde camiler doldu taştı

Miraç Kandili'nde camiler doldu taştı

Miraç Kandili dolayısıyla tüm yurtta vatandaşlar camileri doldurarak, ibadet etti

A+A-

İSTANBULLULAR MİRAÇ KANDİLİ’Nİ TARİHİ CAMİLERDE KARŞILADI

Miraç Kandili, İstanbul’da başta tarihi camiiler olmak üzere tüm ibadethanelerde huşu içerisinde kutlandı. Sultanahmet Camii’ne akın eden bazı İstanbullular, gecenin feyzine nail olabilmek için gece boyunca namaz kılıp okunan dualara eşlik etti.

 

İslam dininde Hz. Peygamberin (s.a.v) göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi olarak kabul gören mübarek Miraç Kandili, tüm yurtta huşu içerisinde kutlandı. İstanbul’da bu manevi günün vesilesiyle camilere akın eden Müslümanlar, geceyi ibadet ve dualarla geçirdi. Başta tarihi camiler olmak üzere il genelindeki ibadethaneleri tıklım tıklım dolduran vatandaşlar, gecenin feyzine nail olabilmek amacıyla namaz kılıp okunan dualara eşlik etti. Geceyi Sultanahmet Camii’nde karşılamak isteyen bazı vatandaşlar, tarihi cami atmosferinde okunan dualara eşlik etti ve namaz kıldı.

 

6 ASIRLIK CAMİ MİRAÇ KANDİLİ’NDE DOLDU TAŞI

 

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 2. Murat tarafından yaptırılan 6 asırlık Muradiye Camii, Miraç Kandili’nde doldu taştı.

 

Hz. Muhammed’in miraca çıkışının kutlandığı Miraç Kandili’nde Müslümanlar akşam namazından sonra camilere akın etti. Uzunköprü’de özellikle 2. Murat tarafından yaptırılan 6 asırlık Muradiye Camii, yatsı namazından saatler önce doldu. Muradiye ve Rıza Efendi camilerinde düzenlenen kandil programı yoğun ilgi gördü. Yatsı namazının ardından camilerdeki kandil programı sona erdi.

MİRAÇ KANDİLİ’NDE HALK MEVLANA'YA AKIN ETİ

Konya’da Miraç Kandili münasebetiyle Mevlana Müzesi ziyaretçi akınına uğradı.

 

Miraç Kandili münasebetiyle Mevlana Müzesi ziyaretçi akınına uğradı. Müzeyi ziyaret eden yüzlerce vatandaş, Hazreti Mevlana’nın sandukası önünde dua etti. Mübarek gecede, Mevlana Müzesi’nin hemen yanında bulunan Sultan Selim Camii de dolup taştı. Camiye sığmayan vatandaşlar, cami avlusunda ve müze bahçesinde seccadelerini açarak namazlarını kıldı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar ziyarete açık olan Mevlana Müzesi’ne gelen vatandaşlar, Müslüman aleminin mübarek Miraç Kandili’ni kutladıklarına ve Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçilere dua ettiklerini söylediler.

 

ANTALYA’DA MİRAÇ KANDİLİ 5 ASIRLIK CAMİDE KUTLANDI

 

Antalya’da 1570 yılında inşa edilen Muratpaşa Camii, Miraç Kandili’nde doldu taştı. Vatandaşlar, ikram edilen kandil simidi ve irmik helvası önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Hazreti Muhammed’in miraca çıkışının kutlandığı Miraç Kandili, tüm yurtta Müslümanların camilere akın etmesiyle kutlanıyor. Antalya’da Osmanlı döneminde 1570 yılında Karaman Beyi Murat Paşa tarafından yaptırılan Muratpaşa Camii de yatsı namazının ardından Müslümanların akın ettiği camiler arasında yer aldı. Okunan dualara ve salavatlara aileleri ile beraber camiye gelen çocuklar da eşlik etti. Cami bahçesinde kandil nedeniyle ikram edilen kandil simidi ve irmik helvasından almak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Kandil programı, gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

 

MİRAÇ KANDİLİ’NDE SELİMİYE CAMİİ DOLDU TAŞTI

 

Çevre illerden gelen vatandaşlarla birlikte Selimiye Camii doldu taştı. Akşam namazının ardından camide ilahiler ve mevlit-i şerif okundu. Camide bulunan sağır ve dilsizler için de hocanın sözleri işaret diline çevrildi. Camiye sığmayan vatandaşlar yatsı namazını caminin avlusunda kılmak zorunda kaldı. Yatsı namazının ardından Müslümanlar evlerinin yolunu tuttu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">