Erol ŞEKER

Erol ŞEKER

Yazı İşleri Müdürü
Yazarın Tüm Yazıları >

“Hayatın Anlamı”

A+A-

Şu yaşadığımız hayat hikaye, masal.. Sözlerime inanın...

Dün dost olan bu gün düşman, bu gün vatansever görünen yarın hain çıkabiliyorsa, bir şeyler ya ters gidiyor, ya da hayatın anlamını hiç birimiz bilmiyoruz.

O nedenle size kısa bir hikaye ile bu günün yazısı ile baş başa bırakarak, Olimpiyat açılışına koşuyorum...

***

Zamanın birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı… Bulduğu hiç bir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş… Aldığı cevaplar da ona yetmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Herkese bunu sormaya karar vermiş…Köy, kasaba, ülke dolaşmış bu arada zamanda durmuyor tabi ki… Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona:
”Şu karşı ki dağları görüyor musun, orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git belki o sana aradığın cevabı verebilir” demişler. 
Çok zorlu bir yolculuk sonunda bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş… Bilge sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor demiş. Bilge bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş.

“Simdi çık ve bahçede bir tur at tekrar buraya gel… Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin eğer bir damla eksilirse kaybedersin”. 
Adam gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış: 
"Evet, kaşıkta yağ eksilmemiş" demiş. Peki bahçe nasıldı?

Adam şaşkın…  ”Ama demiş ben kaşıktan başka bir yere bakamadım ki“. 
Şimdi tekrar bahçeyi dolaşıyorsun kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel, demiş bilge… Adam tekrar bahçeye çıkmış gördüğü güzelliklerden büyülenmiş muhteşem bir bahçedeymiş çünkü … Geri geldiğinde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini anlatmış adam. Bilge gülümsemiş , “ama kaşıkta hiç yağ kalmamış” demiş ve eklemiş: 

“Hayat senin bakışınla anlam kazanır.

Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider sen farkına varmazsın…

Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın; akıp giden zamanın anlam kazanır…” 
“Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir”

***

Şimdi bu hikayeden çıkartılması gereken sonuç ne olabilir?  Yaşadığımız ülke ve memlekette etrafımıza ve insanlara iyi bakıp, onları ve alanları iyi tanımak gerekir.

Kim hain, kim dost iyi bilmek lazım ki, hayatın anlamını ve gerçekleri yalın şekilde görebilesiniz... O nedenle demezler mi? Birisini tanımak istiyorsan ya yolculuk yapacaksın, ya da bir süre sohbet edeceksin...

Ya da babasının oğluna verdiği öğüt misali, "Biz hiç bir dönem sarımsak kokusuna, dostluğumuzu satmayız" O hikayeyi de size bir anlatırız inşallah. Ama asıl olan bu hikayede bilmem ki anlatılmak istenenler anlaşıldı  mı?

Umarım herkes her şeyi çok iyi ve doğru anlar umuduyla...

Mutlu ve (sağ)-lıcakla kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">