GENEL SEÇİM SÜRESİ YENİDEN DEĞİŞEBİLİR

GENEL SEÇİM SÜRESİ YENİDEN DEĞİŞEBİLİR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, genel seçim süresinin yeniden 5 yıla çıkabileceğini söyledi.

A+A-

10 Ağustos'ta ilk turu gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yaşanan son gelişmeleri 24 TV'de 'Doğrusu Ne' programında değerlendiren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Erken seçim gündemimizde değil" dedi.Cumhurbaşkanı adaylarının birinci turda kazanacağı yönünde kuvvetli tahminleri olduğunu belirten Atalay, "Elimizdeki veriler de onu gösteriyor. Öyle görülüyor ki, bu seçimin tansiyonu bile çok yükselmeyecek. Bir de Ramazan ayı olması zaten tansiyonu daha da düşük tutacaktır" dedi.

Erken seçim iddialarına ise Atalay, "Erken seçim gibi bir konu bizim gündemimizde hiç olmadı. Hatta, değişik zamanlarda hepimizin açıklamaları vardır. Tayyip Bey'in açıklamaları vardır. Erken seçimi biz ilkesel olarak hiçbir zaman tasvip etmedik. Bütün ilkelerimizi çiğneyerek bir erken seçime gideceğimizi ben sanmıyorum. Şu anda öyle tahminler yapılabiliyor. Hatta bunun faydalı olabileceğini söyleyenler de var. Ama bizim yaptığımız çalışmalar içerisinde böyle bir alternatif bir değerlendirme söz konusu değil" cevabını verdi.

Genel seçimlerin süresiyle ilgili Atalay, "Seçim Şu anda seçim süresi için 4 yıl bile kısa. Zaten 5 yıldı, 4'e indirildi kazara. Tekrar 5 yıla çıkaralım şeklinde bir düşünce de var partimiz içinde" dedi.

ERDOĞAN KÖŞK'E ÇIKARSA BAŞBAKAN KİM OLACAK?

Erdoğan'ın Köşk'e çıkması halinde başbakanın kim olacağı sorusuna Atalay, "Başbakanlık'a kimin geleceği, Sayın Gül'ün kabul edip etmeyeceği konusunda henüz kararlaştırılan bir şey yok. Onun için bunlar için çok değerlendirme yapmak istemiyorum. Neticede bu konular görüşülecek, bunların kararı verilecek. O süreçler bellidir. Neticede Başbakanımız Köşk'e çıktığında yeni bir hükümet kurulacak. Milletvekili olması gereken birisi bir hükümet kuracak. Sonra 45 gün içerisinde partinin olağanüstü genel kurul kongresi yapılacak. Kongre genel başkan seçimi gündemiyle toplanacak. Partinin yeni Genel Başkanı seçilecek. Bu süreç yasal zemin içinde yürür. Ama diğer konular tehir ediliyor şu anda. Onu söyleyebilirim" karşılığını verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">