Fethullah Gülenin memleketinde AK Parti kazandı

Fethullah Gülen'in memleketinde AK Parti kazandı

Erzurum’da kesinleşmemiş seçim sonuçlarına göre, Erzurum Büyükşehir ve 20 ilçenin belediye başkanları belirlendi.

A+A-

AK Parti adayı Mehmet Sekmen seçmenlerin yüzde 60’lık bir bölümünün desteğini alarak Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre; Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan (AK Parti), Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut (AK Parti), Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar (AK Parti), Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran (AK Parti), Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç (CHP), Hınıs Belediye Başkanı Hasan Fırat (BDP), Horasan Belediye Başkanı Abdulkadir Aydın (SP), İspir Belediye Başkanı Osman Çakır (AK Parti), Karaçoban Belediye Başkanı İrfan Sarı (BDP), Karayazı Belediye Başkanı Sait Karabakan (BDP), Köprüköy Belediye Başkanı Osman Belli (AK Parti), Narman Belediye Başkanı Yücel Ahmet İşleyen (AK Parti), Oltu Belediye Başkanı İbrahim Ziyrek (AK Parti), Olur Belediye Başkanı Rüstem Polat (AK Parti), Pasinler Belediye Başkanı Ünsal Sertoğlu (AK Parti), Pazaryolu Belediye Başkanı Recep Kaplan (AK Parti), Şenkaya Görbil Özcan (AK Parti), Tekman Belediye Başkanı Ali Sait Fırat (BDP), Tortum Belediye Başkanı Hasan Çakmak (AK Parti), Uzundere Muhammet Halis Özsoy (AK Parti) oldu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SEKMEN KİMDİR?

1958 de Erzurum Pazaryolu Kılıççı Köyünde doğdu. İlkokula doğduğu köyünde başlayan Mehmet Sekmen, İstanbul Fatih İmam Hatip lisesinden mezun oldu.İstanbul Üniversite İşletme Fakültesini bitirdikten sonra Ankara’da Bankacılık ihtisasını tamamladı. Gençlik yıllarından bu güne kadar çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında aktif görevler aldı. İş hayatına bir kamu bankasında yöneticilik yaparak başladı. 1985 yılından sonra Mali Müşavirlik ve özel sektörde holding finans yöneticiliği yaptı.

Aktif siyasi hayatına Milli Gençlik Vakfı Kartal İlçe Başkanı olarak başladı. Ardından 1989 yılında Refah Partisi Kartal İlçe Başkanlığı görevine getirildi. 1992 yerel seçimlerinde Samandıra Belediye Başkanlığına seçildi. 27 Mart 1994 Yerel Seçimlerinde Kartal Belediye Başkanı oldu. 1999 seçimlerinde tekrar kazanarak Kartalda 2. Dönem Belediye Başkanı olarak hizmet etti.

10 yıl Kartal Spor Kulübü Başkanlığı yapan Sekmen, Kartal Sporun altyapısını kurarak aynı zamanda 2. Lig Kulüpler Birliği Başkanlığı görevinde bulundu. Kartal Spor Güreş Kulübü kurarak spor alanındaki hizmetlerine devam etti.2002 yılında yapılan Genel Seçimlerde 22.Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi.TBMM’de sırasıyla Plan Bütçe Komisyonu, Çevre Komisyonu ve Bayındırlık Komisyonunda görevler yaptı.2003-2005 arası Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.

27 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem İstanbul Milletvekilliğine seçildi. Bu zaman aralığında sırasıyla Güney Anadolu Bölge Koordinatörlüğü, Erzurum’unda içinde olduğu Doğu Anadolu Bölge Koordinatörlüğü yaptı. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Karadeniz Bölge Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. Sekmen, Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcılığı ve Ege Bölgesi Koordinatörlüğü yaptı.

Eğitim ve bilimin önemine binaen akademik alanı da ihmal etmeyerek, bütün bu yoğunluğun arasında İktisat alanında Yüksek Lisansını tamamladı.

Yaklaşık yirmi beş yıldır, ülke meselelerine kendisini adamış bir birey olarak; ömrünün çeyrek asrını fiili hizmetlerle geçirmiş, İstanbul gibi karmaşık ve sürekli büyüyen bir metropolde 3 dönem Belediye Başkanlığı yapmış, uluslararası belediyecilik kriterlerini görev yaptığı Belediye Başkanlığı süresince cesurca uygulayan bir başkan olarak hafızalardaki yerini aldı. İnançlı ve maneviyatı yüksek bir gençliğin bu ülke için neler yapabileceğini anlatmaya çalışmış ve gençlik eğitimine bu bağlamda büyük katkıları olmuştur. Evli 4 dört çocuk babasıdır.

YAKUTİYE BELEDİYE BAŞKANI ALİ KORKUT KİMDİR?

1964 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum’da tamamladı. 1986 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Konya ilinde ’Oba Mimarlık Şehir Planlama İnşaat Limited Şirketi’nde; Antalya Serik bölgesinin turizme yönelik imar planlaması çalışmalarında, ’Konya Maliye Binası’ tasarımı, sanayi tesisleri ve konut tasarımlarında bulundu. 1989 yılında sözleşmeli mimar statüsünde Erzurum Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü emrinde göreve başladı. 1997 yılında Atatürk Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak "Yüksek Mimar" ünvanı almaya hak kazandı. Erzurum Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’nde müdür yardımcılığı görevine atandı. 28 Mart 2004 tarihinde yapılan ’Mahalli İdareler ve Mahalle Muhtarlıkları ile İhtiyar Heyeti Seçimleri’nde; Erzurum ili Ilıca İlçesi’nden Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ’Ilıca Belediye Başkanlığı’ için aday adayı oldu. Erzurum Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü’ne 2005 tarihinden itibaren müdür olarak asaleten atandı.

İtalyan IS.I.M. (Istituo Internazionale del Marmo) tarafından düzenlenen tarihi eserlerde restorasyon ve konservasyon konulu eğitimde, 2007 yılında, İtalya’nın dokuz şehrinde süren restorasyon kursunu başarıyla tamamlayarak sertifika aldı. Uzmanlık alanı tarihi eserlerin restorasyonu ve çevre düzenlemesi olması, şehircilik açısından önemli deneyimlere sahip olmamı sağladı. Modern şehircilik anlayışı ışığında Kentsel Dönüşüm Planlamasıyla şehir merkezinin yaşanabilir konuma getirilmesi ve tarihi eserlerin etraflarının yapı guruplarından arındırılarak peyzaj düzenlemesi ile gün yüzüne çıkarılabilmesi düşüncesi, Ak Parti’den 2009 seçimlerinde Yakutiye İlçesi Belediye Başkanlığı’na aday olarak seçildi. 2009-2014 yılları arasında Yakutiye Belediye Başkanlığı görevinde bulundu. Evli ve üç çocuk babasıdır.

PALANDÖKEN BELEDİYE BAŞKANI ORHAN BULUTLAR KİMDİR?

1958 yılında Erzurum’un Palandöken İlçesine bağlı Uzunahmet Köyü’nde doğdu. Erzurum İmam Hatip Lisesi’ni daha sonrada Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitiren Bulutlar, gençlik yıllarında birçok sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundu. Milli Türk Talebe Birliği’nde uzun süre yönetici olarak görev aldı. Yüksek İslam Enstitüsü Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Vatani görevini yedek subay olarak tamamlayan Bulutlar, 1985 yılında Adalet Bakanlığı Eğitim Birimi’nde eğitimci olarak çalıştı. 1987 yılında Milli Eğitim Bakanlığına geçen Bulutlar, burada eğitimci ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Bulutlar, Rize ve Erzurum’da birçok okulda eğitimci ve yönetici olarak görev yaptı. 1994’de Büyükşehir statüsüne kavuşan Erzurum’un ilk Büyükşehir Teftiş Kurulu Başkanı oldu. 1994’ten beri aynı görevi yürüten Bulutlar, Mart 2009’da yapılacak olan Mahalli İdareler seçimler için bu görevinden istifa etti. Palandöken İlçesi Belediye Başkan adayı olmak için Adalet ve Kalkınma Partisinden aday adayı oldu. Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın ve Parti Yönetiminin tercihi ile Palandöken İlçesine Belediye Başkan Adayı olan Orhan Bulutlar, 29 Mart seçimlerin de Palandöken halkın büyük teveccüh ve desteğiyle Palandöken İlçe Belediye Başkanı seçilen Bulutlar, evli ve 4 çocuk babasıdır.

AZİZİYE BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMED CEVDET ORHAN KİMDİR?

1984 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimimi Erzurum’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği bölümünden 2004 yılında mezun oldu.

Öğrenciliği süresince özel sektörde proje koordinatörü olarak çalıştı. Bu yıllarda Erzurum Genç MÜSİAD yönetim kurulu üyeliği yaptı.2005-2007 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisinde Danışmanlık görevi yaptı. 2007 yılında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Danışman olarak çalışmaya başladı. 2011 yılına kadar Seçim İşleri Başkanlığı ve Genel Sekreterlik birimlerinde aynı görevde çalıştım.13 Nisan 2008 tarihinde gerçekleştirilen AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları 2. Olağan Büyük Kongresinde MKYK Üyeliğine seçildi. Gençlik Kollarında 16 Eylül 2011 tarihine kadar Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 16 Eylül 2011 tarihinden itibaren İçişleri Bakanlığı Bakan Müşavirliği görevini yürüttü. Orhan Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">