Yeşim SARITAŞ

Yeşim SARITAŞ

KÖŞE YAZARI
Yazarın Tüm Yazıları >

Erken Rezervasyon Dönemi;

A+A-

İstediğiniz tatili uygun fiyata almanız için önceden rezervasyonunuzu yaparak tatilinizi güvenceye alacağınız fiyatların avantajlı olduğu satış dönemidir.

Her yıl sizler yaz ve kış tatil sezonlarında tatil yaparken, tur operatörleri gelecek yeni yılın tatil planları hazırlığı içindedirler. Yeni yılda çalışacakları otelleri, yapacakları yurtiçi ve yurtdışı turları ve çalışacakları tedarikçileri belirlerler.

Yıl sonunu müteakiben Kasım ayının sonu Aralık ayının başı gibi erken rezervasyon dönemi başlar ve tv'ler de, gazetelerde, online mecralarda duyurular reklam çıkışları yapılır. Fiyat artışları periyodik yüzdelerle devam ederken Mayıs ayının sonunda Erken Rezervasyon dönemi biter. Haziran ayından itibaren ise fiyatlar yükselir.

Hal böyle olunca yeni yılda tatil planları belli olan kişiler erken rezervasyon dönemi başladığında araştırma içerisinde olurlar. Aynı Oteller ve turlar birden çok tur operatörü tarafından satıldığı için fiyat kıyaslamaları yaparlar.

Geçtiğimiz 2016 tatil sezonunda erken rezervasyon dönemi ile ilgili kafaları karıştıran birtakım ön yargılar oluşmuş olabilir. 2016 yılında ülkemiz ve birçok ülke terör tehditleri içinde çok ciddi sıkıntılar atlatmış olup başta turizm tüm dünyada etkilenmiş ve ülkeleri de etkilemiştir. Ülkemizde çok zor günler geçirdiği için turizm sektörü yabancı ve yerli turist açısından sekteye uğradığı açık ve nettir. Ülkemizi tercih eden Yabancı turist talep sayısına bağlı olarak erken rezervasyon dönemindeki indirim oranları değişiklik göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse 2016 yılında yaşadığımız Türkiye – Rusya krizinden dolayı 3,5 milyon Rus turistin ülkemizi tercih edememelerinden dolayı bu boşluğun bir kısmını orta doğu fakat çoğunu yerli turistler ile açıklarını kapatmaya çalışan otelciler erken rezervasyon döneminde ihtiyaç duydukları fiyat artışlarını gerçekleştirememişlerdir. Hatta ekonominin sarsılmasından dolayı bazı otelciler tesislerini açamamışlardır. Durum böyle olunca yerli turist üzerine yapılan çalışmalar ile fiyat skalaları sürekli değişiklik göstermiştir.

Fakat bu yıl Devletin çalışmaları ve Türsab’ın attığı adımlar ile yeniden turizm sektörü hareketlendirilmeye başlanmış ve hazırlıkları hızlıca yapılmaktadır. Yani 2016 yılındaki durağanlık ve de fiyat skalalarındaki farklılıklar tekrar yaşanmayacaktır.

Peki tatil nasıl avantaja döner?

Eğer yıl içerisinde tatil planlarınız günleriniz belli ise erken rezervasyon döneminde tatilinizi almakta yarar vardır.

* Birincisi son dakikaya kalmayacağınız için yer kaldı mı endişeniz olmaz.

* İkincisi otel veya turunuzu yaz sezonunda alacağınız fiyatın altında %50 ye varan indirimlerden alırsınız ve bütçenize katkınız olur.

* Üçüncüsü tatil veya tur için alternatifiniz çoktur. Tek yetkili otellerin satışı hariç birçok oteli ve turu birden çok turizm operatörü satmaktadır. Yani aynı oteli A firmasından alacakken C firmasından daha uyguna almakta söz konusudur. Bazı operatörler marka olmuşken yeni yetişen operatörler sizlere daha çok indirim ve avantaj sunabilmekteler.

* En önemli nokta ise Erken Rezervasyon Sigortasıdır. Bu sigorta aldığınız tatili son bir ay kalana kadar iptal etme hakkına sahip olmanızdır. Yani herhangi bir sıkıntı yaşar tatile gidemeyecek olursanız ya da bu tatilden vazgeçerseniz iptal etme ve paranızı geri alma hakkına sahipsinizdir.

 Kısacası; Erken Rezervasyon Dönemi bütçeniz ve tatil keyfiniz için %100 avantajdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">