Erdoğan’ın tarafsız olmayacağım sözüne çattı

Erdoğan’ın 'tarafsız olmayacağım' sözüne çattı

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin, "Siyasetin yeri TBMM’dir. Cumhurbaşkanlarının sorumluluğu yoktur ki" dedi

A+A-

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına ilişkin, "Siyasetin yeri TBMM’dir. Cumhurbaşkanlarının sorumluluğu yoktur ki. Tarafsız olmak, bütün siyaset partilerine eşit mesafede durmak demektir. Sen öyle değilsin" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP olarak bütün zeytin üreticilerinin yanında olduklarını belirterek, zeytin üreticileri için parlamentoda tüm çabanın gösterileceğini ifade etti.

Ethem Sarısülük Davası’nda mahkemenin verdiği tutuklama kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Gezi olayları sağlıklı işleyen bir demokrasi de olması gereken olaylardır. Toplum, özel yaşamına müdahale edilmesini kabullenememiştir. Kendi demokrasisine sahip çıkıldı ama orantısız güç kullanıldı. Pek çok insanın hayatı karartıldı. Erdoğan, bütün gücüyle nasıl bu davaları kapatırım telaşına girdi. Cumhurbaşkanı adayı, ’Ne yapacaksınız, elbette silah çekip öldüreceksiniz’ diyor. Bu dün değişti, davada karar verildi. Sanıyorlar ki baskı olacak birileri vazgeçecek. Baskılar bizi yıldıramaz, baskıya direnmek bizim ruhumuzda var zaten. Biz, kendi ülkemizde her yurttaşın özgürce yaşamasını istiyoruz" diye konuştu.

KAMALAK’IN KENDİSİNE OKUDUĞU ŞİİR

Manevi duyguların en yoğun olduğu Ramazan ayında olunduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Hırsızlığa hamilik yapan adama, Cumhurbaşkanı adayı olduğunda oy verecek misiniz" diye sordu. Cumhurbaşkanı adaylarının belli olmasından önce Saadet Partisi’ne yaptığı ziyareti hatırlatan Kılıçdaroğlu, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak’ın kendisine Karacaoğlan’ın şiirini okuduğunu söyledi. Şiirde, ’Kul hakkı yiyenden iğneden ipliğe bir gün sorulur’ mısralarının yer aldığını belirten Kılıçdaroğlu, "Onlardan birisi şimdi Cumhurbaşkanı adayı. Eminim sandığa giderken bu şiiri okuyacaktır" diye konuştu.

AK Parti’li vekillere seslendiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Sizler kapıkulu değilsiniz birilerinin emir ve talimatıyla boş kağıda imza atma gibi kişilik zafiyeti göstermemelisiniz. İçinizden biri de çıkıp biz tuzluk değiliz diyemediniz. Boş kağıda gidip imza attınız, kimin Cumhurbaşkanı adayı olacağını bilmeden. Erdoğan, Rıza Sarraf’ı Cumhurbaşkanı adayı, Bülent Arınç’ı da Genel Sekreter gösterebilirdi. Neden Bülent Arınç Genel Sekreter çünkü ağlayacak birine ihtiyaç var" şeklinde konuştu.

"SİYASETİN YERİ TBMM’DİR"

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda ’siyaset yapacağı’ yönünde açıklama yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Siyaset, siyasi partilerin işidir. Cumhurbaşkanlığı makamı siyaset yapılacak yer değil. Siyasetin yeri TBMM’dir. Cumhurbaşkanlarının sorumluluğu yoktur ki. Tarafsız olmayacağım diyor. Yemin edecek. ’Namusum ve şerefim üzerime tarafsız davranacağım’ diye yemin edecek. Tarafsız olmak, bütün siyaset partilere eşit mesafede durmak demektir. Sen öyle değilsin. Ben tarafsız olmayacağım diyorsun. Diyor ki, ’Ben havalimanı inşaatını da yol inşaatı ihalelerini de takip edeceğim’. Sen bir haramzadesin, kusura bakma. Cumhurbaşkanlığı adaylığı temiz olması lazım, cam gibi olması lazım cam. Senin neren temiz. Mal varlığını vermiş. Evi yok. Aramızda para toplayıp ev alalım bari. Adam gariban bir adam" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">