Deva Partisi’nden Okul Ziyaretleri

Deva Partisi’nden Okul Ziyaretleri

DEVA Parti Samsun İl Başkanı Kebire Birer Türk, okullarda güvenlik ve temizlik personeli gibi önemli eksikliklere değindi. İl Başkanı Türk, önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Samsun İl Başkanı Kebire Birer Türk yaptığı açıklamada, “Her Çocuğun layıkıyla eğitim alma hakkı var. Fakat üzülerek gördüm ki; devlet okullarının da yardımına halkımız koşuyor. Sizlerin de bildiği gibi, çocuklar ve aileler için zorlu geçen pandemi dönemi sonrası okullar açıldı. Bizler de her bölgemizden bir dizi okul ziyareti gerçekleştirdik. Üzülerek gördük ki; Devlet okullarının bir çoğunda temizlik personeli de güvenlik personeli yok. Bazı okullarda sınıfları veliler kendileri temizliyor. Bazı okullar da ise bir personel var 14:30 kadar güvenlikte duruyor sonrasında temizlik yapıyor. Sınıflar ise çok kalabalık. Ekonominin durumu sebebiyle artık ebeveynler çalışmak zorunda ve bu sebeple de çalışan velilerin çocuklarını çok erken saatte okula bırakmak zorunda olduklarını öğrendik. Ve maalesef okullarda çocukla ilgilenecekbirileri bulunmuyor. Güvenliğin de olmadığı düşünülürse çocuklarımız okula Allah’a emanet gidip geliyorlar.” Dedi.

İl Başkan Kebire Birer Türk, “ Devlet, eğitimi öncelikleri arasından çıkarmış gibi görünüyor. Oysa ki bu çocuklar bizim geleceğimiz onlar ne kadar iyi eğitim alırsa ülkemizin önemli yapı taşları da bir o kadar iyi olacaktır. Gelişim eğitim ile ve onun getirdiği bilim ile oluyor. Fakat ülkemizde bu anlamda da oldukça büyük ihmaller var. Çocuklarına iyi bir eğitim verme derdine düşen aileler yaşamalarından kısarak bu defa özel okulun yolunu tutuyor. Her ne kadar orada bu tablo ile karşılaşmasalar da orada da büyük eksiklikler var. Çünkü o kısımda da dönmesi gereken bir ticaret gerçeği var. Bu durum ne yapıyor? Makyajlı okullar yaratıyor. Çünkü gideri minimumda tutmaya çalışan okulların bir çoğu asgari ücretin dahi altında bir maaşla öğretmen çalıştırıyor. Atanamayan bir çok öğretmenimiz; bir sıfırdan daha iyidir mantığı ile okulda eğitim vermeye çalışıyor. Fakat mutsuz bir öğretmenin ne derece verimli olabileceği aşikar.. Atanamayan öğretmenler ise başlı başına ayrı bir konu, atama yapılmıyor fakat açık var..Bu açık ise ücretli öğretmenler ile yapılıyor. Branşı ingilizce öğretmeni olan eğitimci, ücretli öğretmen olarak coğrafya derslerine giriyor. Hiç bir şeyde tasarruf yapılmazken böyle önemli yerlerde bu şekilde kısıntıya gitmek akıl alır gibi değil.  Potansiyeli olan bir çok çalışkan öğrencinin önüne set kurmak bu.. Öğretmeni de öğrenciyi de köreltmek bu.. Bu manzaralar bir anne olarak beni derinden üzdü. Ama tabiki böyle gitmeyecek ve bu düzen değişecek. Biz bu sebeple kolları sıvadık. Her alanda olduğu gibi eğitim alanında da çalıştığımız eylem planlarımız var. Bunları da önümüzdeki günlerde detaylı olarak duyuracağız. Bu olumsuzlukların değişmesi mümkün kimse umutsuzluğa kapılmasın. Çocuklarımız ülke olarak imza attığımız çocuk hakları sözleşmesine de uygun şekilde kaliteli eğitim alacak. Eğitim alırken de oyun hakkını, kulüp üyesi olma hakkını, fikrini özgürce söyleyebilme hakkını da aynı anda kullanabilecek. Okullarımızı bu şekilde donatmak mümkün. Bizim eğitim programımızda öğrenci de öğretmende veli de mutlu olacak.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">