Çarşamba’da yeni model çöp kutuları

Çarşamba’da yeni model çöp kutuları

Çarşamba Belediyesi ilçe merkezinde yeraltı ve yerüstü çöp konteynerleri sistemini hayata geçiriyor.

A+A-

Çarşamba Belediyesi ilk etapta 30 yer altı, 70 yer üstü konteyneri uygulayacak. Yeni çöp konteyneri sistemi koku, bakteri, hastalık ve benzeri istenmeyen sonuçların önüne geçiyor, çevre ve görüntü kirliliğini de önlüyor.

30 yer altı, 70 yer üstü konteynerleri haziran ayı içerisinde yoğunluğun olduğu mahallelere yerleştirilmeye başlanacak. Yeni sistemde modern toplama araçları ile operatör, araçtan inmeden emniyetli bir şekilde konteyner boşaltması yapabilirken zamandan büyük tasarruf edilmesi öngörülüyor.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “Eski tip konteynerlerin sokaklarımızda oluşturduğu kötü görüntüleri ve kokuları ortadan kaldırmak için kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. İlk aşamada 30 noktaya 5 bin metreküplük yeraltı çöp konteyneri, 70 noktada ise 3 bin 750 metreküplük yerüstü konteynerleri yerleştirileceğiz. Yeni nesil çöp konteynerleri; çevre güvenliği, temizliği, halk sağlığı ve belediyemizin iş gücü açısından büyük avantaj sağlamaktadır” dedi.

yer-alti-cop-kont-(1).jpeg

Başkan Doğan “Yeraltı ve yerüstü konteynerleri özel vinçli kamyonlarla uzaktan kumanda sistemi ile tek bir kişi tarafından el değmeden boşaltıldıktan sonra, özel yıkama aracı ile iç yıkamaları yapılıyor. Modern donanımı ile konteynerlerin içini ve dışını temizleyen çevre dostu araç, pis suyu kendi haznesinde barındırarak çevreye kötü koku salgılanmasını engelliyor. Konteynerlerin temizliğinde, doğaya zarar vermeyen bakteri önleyici, kir sökücü ve koku giderici temizlik malzemeleri kullanılıyor. Böylece konteynerlerin temizliği yerinde, hızlı, ekonomik ve etkin bir biçimde sağlanırken, görüntü kirliliği, kötü koku, larva ve sinek oluşumunun da önüne geçilmiş oluyor.”

halit-dogan.jpg

Çöp sorununu ortadan kaldırmak için çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Başkan Halit Doğan “Bir yıl içerisinde 1.000’e yakın yeni çöp konteyneri aldık, mahallelerimizin belirli noktalarına yerleştirdik ve tüm mahallelerimizden çöp toplamaya başladık. Bir başka yeni uygulamamız ise “Çöp taksi” bu uygulama sayesinde büyük kamyonların girmesi zor olan ara sokaklara daha kolay ve hızlı bir şekilde müdahale ediyoruz” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">