Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Türkiyeye döndü

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Türkiye'ye döndü

102 gün süren korsan gemilerle mücadele görevini tamamlayan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu yuvaya döndü.

A+A-

Tam 148 yıl sonra Afrika’da bulunan Ümit Burnu’na giden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 102 günlük Afrika görevinin ardından evine döndü.

Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Üssü’nden geçtiğimiz Mart ayında ayrılarak Afrika turuna çıkanBarbaros Türk Deniz Görev Grubu’na bağlı TCG Gediz, TCG Oruç Reis, TCG Heybeliada ve TCG Yarbay Kudret Güngör savaş gemileri, 102 günlük görevlerini tamamlayarak Gölcük Deniz Üssü’ne dönüş yaptı. Donanma Komutanlığı Gölcük Deniz Üssü Poyraz Limanı’nda düzenlenen ve gemilerde görevli askerlerin ailelerinin de katıldığı bir törenle karşılanan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, dünya üzerinde sayılı donanmanın uygulama kapasitesine sahip olduğu ufuk ötesi görevini tamamlamanın gururu ile Türkiye’ye geri döndü. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nu karşılamak için düzenlenen törene Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca katıldı. Donanma Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun Poyraz Rıhtımı’na teşrifiyle başlayan törenin sonunda 102 gün sonra bir araya gelen görevli mürettebat ve ailelerinin kavuşma anı herkesi duygulandırdı.

Afrika görevleri sırasında 24 ülkede toplam 25 limana demirleyen Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, bu ülkelerden 19 tanesine Türk donanma tarihinde ilk kez ziyaret gerçekleştirdi. Toplam 102 gün süren ufuk ötesi görevi çerçevesinde, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde gerçekleştirilen Obangame Express isimli çok uluslu tatbikata katılan Barbaros Türk Deniz Grubu, 148 yıl sonra Ümit Burnu’na deniz yoluyla ulaşan ilk Türk birliği olmanın da gururunu yaşadı. Eve dönüş yolu üzerinde Arap Denizi’nde deniz haydutluğuna karşı mücadelelere de katılan Barbaros Türk Deniz Grubu, Tümamiral Ali Murat Dede komutasında gerçekleştirdikleri ufuk ötesi görevini başarıyla tamamladı.

Çıktıkları ufuk ötesi görevi kapsamında Güney Afrika’da başarılı bir şekilde güdümlü mermi ve top atışları icra eden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Türk Deniz Kuvvetleri tarihinde bir ilki daha gerçekleştirerek dünyanın merkezinde 0 derece enlemi ve 0 derece boylamının kesiştiği noktaya ulaştı. Üzerlerine aldıkları görevi başarılı bir şekilde yerine getirdikten sonra evlerine dönenBarbaros Türk Deniz Görev Grubu personeli 800 asker, düzenlenen törenle ailelerine kavuştu.

Gemilerin kıyıya yanaşmasının ardından karaya ayak basan 800 asker, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Komutanı Tümamiral Ali Murat Dede’nin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nu selamlamasının ardından ailelerine kavuştu.

Düzenlenen törenin açılış konuşmasını yapan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bostanoğlu, “Gözlerimizde yaş, kalplerimizde heyecan ve gururla anavatanımızdan binlerce mil uzaklıktaki dost maviliklere uğurladığımız Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nu, bugün yine aynı gurur ve heyecanla karşılıyor ve kendilerine duyduğumuz güveni hak ettiklerini bir kez daha ispatlayan personelime hoşgeldiniz diyorum” dedi.

Ufuk ötesi görevinden 102 gün sonra dönen askerlerin mutlulukları ise gözlerinden okunuyordu. Kızı Şevval Gülşen’i 22 günlükken bırakarak göreve giden Sinan Gülşen, “Duygularım göründüğü gibi. Karışık, tatlı, güzel. Kızım kadar güzel duygularım. Görevimizi başarmanın gururuyla yurda döndük. Döndüğümüzde de böyle bir güzellikle karşılaştık. Her şey daha güzel oldu. 22 günlükken bıraktım kızımı, 122 günlükken tekrar geri aldık” diye konuştu.

İkiz çocuklarını 12 aylıkken eşine emanet ederek 102 günlük ufuk ötesi görevine çıkan Deniz Yüzbaşı Ali Bağcı ise, “3 ay zorlu geçti ama. Çok gururlu ve onurlu olarak geri döndük. Çünkü 148 yıldır bayrağımız ulaştırmadığımız denizlerde bayrağımızı dolaştırdık. Bunun onuru ve gururu her türlü zorluğu aşmamızı sağladı. Türk Deniz Kuvvetleri olarak, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu olarak tarih defterinin bize ayrılan her sayfasının her satırını altın harflerle yazıp geri döndük. Bu haklı onur ve gururu da Türk milletimizle birlikte, beraber yaşıyoruz. Çocuklarımın geri döndüğümde beni tanımayacaklarını düşünüyordum. Çünkü 12 aylıkken bırakmıştım ama çok şükür tanıdılar. Ben yokken yürümeyi öğrendiler, konuşmayı öğrendiler. Bunların hepsini ben yokken yaşadılar. Ama Türk bayrağını dalgalandırmanın onuru ve gururu tüm bu zorlukların hepsini göğüslememizi sağladı” şeklinde konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">