Almanya’da Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi başladı

Almanya’da Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi başladı

Almanya’da yaşayan gurbetçi vatandaşlar 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için Berlin Olimpiyat Stadı’nda oy verme işlemine başladı.

A+A-

Sabah saatlerinden itibaren Olimpiyat Stadı’nın önünde kuyruklar oluşturan vatandaşlar Olimpiyat Stadı’nda kurulan sandıklarda oylarını kullanmaya başladı. 140 bin seçmenin bulunduğu Berlin’de vatandaşlar 4 gün boyunca 51 sandıkta oylarını kullanabilecek. Olimpiyat Stadı’nda oy verme işlemi öncesi açıklamalarda bulunan Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen,

“Sandıklarımız hazırlandı. 51 sandık odamız hazır. 51 sandıkta 140 bin vatandaşımıza oy kullandıracak şekilde Ankara’dan gelen malzemelerle hazır durumdayız. Seçimlerin herkese hayırlı olmasını diliyorum. 4 gün sürecek bu seçimlerden en güzel şekilde, en güvenli şekilde oyları toplayıp dördüncü günün sonunda Türkiye’den gelecek olan özel kargo uçağıyla oylarımızı sadece kapalı zarfları sayarak topladığımız oyların sayısını Ankara’ya bildirerek tutanaklarla güvenli bir şekilde komisyon üyelerimizle birlikte Türkiye’ye göndereceğiz” dedi.

Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ise yurtdışında oy verdikleri için son derece heyecanlı olduklarını belirterek, “Oyumuzu verdik. Hayırlı uğurlu olsun vatanımıza milletimize. İnşallah huzur içerisinde bir sonuç çıkar. Doğrusu yurtdışında oy vermekten heyecanlandım. Katılımın bir uygulaması ve inşallah bütün bu konuya ilgi duyan ve kendisini bu görevi yapmakta sorumlu hisseden insanlarımızın için bir imkan olmuş oluyor. Vermeyenler de o yönde bir tercih kullanmış oluyor. O da demokrasinin bir uygulaması” dedi.
Oy verme işleminin ardından tekrar açıklamada bulunan Şen, Olimpiyat Stadı’nın içinde ve dışında gerekli önlemlerin alındığını kaydederek,

“Gördüğünüz üzere Olimpiyat Stadı’nın dış kısımlarını Berlin polisi, iç kısımlarını ise bizim görevlendirdiğimiz güvenlik firması yardımcı oluyor bizlere. Zaten herhangi bir ciddi güvenlik sorunu da beklemiyoruz. Vatandaşlarımızın en güzel şekilde burada gelerek oy kullanmalarını istiyoruz. Bazı vatandaşlarımızın adres kaydı burada yoktu. Onlara ilan ettik adres kaydınızı yaptırın diye, yaptırdılar. Böylece bizim buradaki kayıtlı seçmen sayımız yaklaşık 141 bin civarına ulaştı. Bunların tamamı kayıtlı seçmen. O seçmenlerden bazıları seçimler 4 gün süreceği için seçime gelecekleri günü kendileri belirlediler. Kendileri seçim gününü belirlemeyen seçmenlere ise YSK’nın sitesi otomatik olarak birer gün belirledi. Şu anda seçmenlerimizin yapması gereken ysk.gov.tr adresine girip kendilerine ait olan seçim gününde buraya gelmeleri, gelirken tabi TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı veya pasaportlarını yanlarında getirmeleri” dedi.

Olimpiyat Stadı’nda oy veren vatandaşlar ise internet üzerinden yapılan randevu sisteminin belirli aksaklıklara neden olduğunu belirtti. Seçim prosedürünün vatandaşlara bir hayli zorluk yaşattığını kaydeden Şebnem Sarı, “Seçim prosedürü bir hayli zordu. Belki bizler internete girip çıkan kısım olarak bizim için kolaydı fakat halkın büyük bir kısmı için bence bir hayli zor internet üzerinden randevu almak, sadece randevu günü belirli bir yere gelmek. Bunlar umarı bir dahaki sefere biraz daha farklı yürür” dedi. Oy verdikleri için bir hayli mutlu olduklarını kaydeden Fatma Bilen ise, “Oy verdiğimiz için çok mutluyum. Verebildiğimize çok mutluyum. Geç bile kalınmıştı. İnşallah hayırlısı olur” dedi. Kendilerine böyle bir şans verildiği için mutlu olduklarını kaydeden Kemal Aslan da,

“Aşağı yukarı 6-7 yıldır burada yaşıyorum. İlk defa böyle bir şansımız oldu. Mutluyum, sabah kalktık ve oy kullanmak için geldik. Bazı arkadaşlar sıra olduğu için gelmek istemedi. Bazı arkadaşlar randevu almak ve oy kullanmak istemedi. Bence burada yüzde 50 oranında katılım olur sistem ve randevu olayından dolayı. Herkes önceden mektuplarını alsaydı belki daha fazla katılım olurdu” dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN KKTC’DE OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI
10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için KKTC'de oy verme işlemi bugün başladı.
KKTC’de yaşayan Türk vatandaşları, Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı uyarınca bugünden itibaren 3 Ağustos’a kadar Lefkoşa Türk Lisesi ile 20 Temmuz Fen Lisesi’nde oy kullanabilecek. Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup da KKTC’de yaşayan 90 bin civarındaki seçmen, iki okuldaki sandıklarda, YSK’dan aldıkları randevu uyarınca 08.00-17.00 saatleri arasında oy verebilecek.

RANDEVULU SİSTEM
Yurt dışında yaşayan seçmenler için yapılan düzenlemeyle seçmenlere oy verebilmeleri için YSK’nın web sitesi aracılığıyla randevu verildi. Randevu almayan seçmenlere ise sistem tarafından otomatik randevu verildi. Randevu almayan ve “seçsis sistemi” tarafından kendilerine otomatik randevu verilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, oy verme günü, saati ve yerlerini YSK'nın internet adresinden kontrol etmesi gerekiyor. İnternet imkanı olmayanlar randevu gün, saat ve oy kullanılacak sandıklarını YSK’nın çağrı merkezinden ya da Lefkoşa Büyükelçiliği’nin konsolosluk numarasından veya Büyükelçilik santralinden öğrenebilecek.

RANDEVUYU KAÇIRAN SEÇMENLER
Oy kullanmak için randevu gününü kaçıran seçmenler, Lefkoşa’da kurulacak sandıklarda oy kullanma hakkını kaybedecek. Randevusunu kaçıran seçmenler ancak Türkiye’deki 42 gümrük kapısında oyunu kullanabilecek. Gümrük kapılarında 26 Temmuz’da başlayan oy verme işlemi ise 10 Ağustos’a kadar sürecek. Seçmenlerin sandık başına TC kimlik numarası olan nüfus cüzdanı veya pasaportla gitmeleri gerekiyor.

BÜYÜKELÇİ AKÇA’DAN AÇIKLAMA
TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, dün düzenlediği basın toplantısında, seçmenlerin oy kullanma gününü kaçırmamasının büyük önem taşıdığını, saatinden geç gelenlerin ise sıranın sonuna geçip sırası gelince oyunu kullanabileceğini söyledi. Sandıklardaki bilgisayarların sadece o sandığa randevusu verilmiş seçmenler için açık olacağını belirten Akça, randevusu olmayan bir günde gidilmesi durumunda hiçbir şekilde oy kullanma şansı olmayacağını çünkü bilgisayarlarda kişinin isminin bulunmayacağını anlattı.
Oy kullanmaya TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı ya da pasaportlarla gidilmesi gerektiğini da ifade eden Akça, eğer kişinin TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı yoksa konsolosluğun o saatlerde açık olacağını ve konsolosluğa uğranarak nüfus cüzdanı örneği alınarak kimlik numarasız nüfus cüzdanıyla oy kullanılabileceğini dile getirdi.

Oy kullanma randevusu Lefkoşa’dan alındıysa ve o tarihte bir seyahat söz konusuysa kişinin Türkiye’de 42 ayrı gümrükte kurulmuş sandıkta 10 Ağustos’a kadar da oy kullanabileceğini söyleyen Akça, bu tarihlerin 1. tur için olduğunu, ikinci tura kalınması halinde Lefkoşa’da 17-20 Ağustos arasında ve gümrük kapılarında da oy vermek için tarih ilan edileceğini belirtti.

KKTC’de toplu ulaşım imkanlarının sınırlı olduğunu ve kendilerine gelen bilgilere göre bazı yerlerde belediyelerin vatandaşlara yardımcı olmak için organize olduğunu kaydeden Akça, vatandaşların belediyelerle irtibat kurması durumunda bu imkandan yararlanabileceğini de söyledi.

DİĞER ÜLKELERDEKİ OY VERME SÜRELERİ
YSK'nın aldığı karar uyarınca, Almanya, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsrail, İsviçre, İtalya, KKTC, Lübnan, Norveç, Romanya, Suudi Arabistan ve Türkmenistan'da ilk tur için oylama 31 Temmuz-3 Ağustos'ta 4 günde yapılacak. Kanada, Avustralya ve Rusya'da oy verme işlemi 31 Temmuz-2 Ağustos, Bulgaristan ve Kazakistan'da 1-3 Ağustos arasında gerçekleştirilecek.

Sandık kurulacak diğer ülkeler ve oy kullanma süreleri şöyle olacak: "Avusturya, Yunanistan, Cezayir, İngiltere, İsveç, Japonya, Katar, Kırgızistan, Macaristan ve Makedonya'da 2-3 Ağustos, Çin Halk Cumhuriyeti'nde 31 Temmuz, Birleşik Arap Emirlikleri'nde 2 Ağustos, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Kosova, Kuveyt, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda'da 3 Ağustos."

3 ADAY YARIŞIYOR
Türkiye’de yaşayan seçmenlerin 10 Ağustos’ta sandık başına giderek oy vereceği Cumhurbaşkanlığı seçiminde 3 aday bulunuyor. AK Parti adayı, halen Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve CHP ile MHP tarafından aday gösterilen, “çatı adayı” olarak da nitelendirilen ve TBMM dışındaki bazı partilerin de desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu yarışıyor.

İLK KEZ HALK SEÇİYOR
Bugüne dek TBMM tarafından seçilen Türkiye Cumhurbaşkanı, ilk kez halk tarafından seçiliyor. Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı’nın belirlenmesi için 10 Ağustos’taki ilk turda adaylardan birinin yüzde 50’nin üzerinde oy almaması halinde, seçim ikinci tura kalacak ve ikinci tur ise 24 Ağustos’ta yapılacak.

ÇİN’DEKİ TÜRKLER CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ İÇİN OY KULLANDI 
Çin'de yaşayan Türkler, Cumhurbaşkanlığı seçimi için Çin’in başkenti Pekin’de sandık başına gitti.
Türkiye’de 10 Ağustos’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için oy verme süreci başladı. Türkiye dışında yaşayan Türk seçmenlerin ilk kez oy kullanabildiği seçimde, Çin’in başkenti Pekin'de yaşayan Türkler de bugün sandığa gitti. Seçmenler, Pekin Büyükelçiliği'nde sabah 8.00 itibarıyla açılan sandığa oylarını attı. Yurt dışında yaşayanlar için uygulanacak seçim prosedürü daha önce YSK tarafından açıklanmış, vatandaşların farklı ülkelerdeki temsilciliklerde kurulan sandıklarda oylarını kullanabilecekleri duyurulmuştu. Pekin Büyükelçiliği’ne gelen vatandaşlar, yurt dışında ilk kez oy verme hakkına sahip olmalarının önemine dikkat çekerken, seçimin Türkiye için hayırlı olmasını dilediler. Seçimin ikinci tura kalması hâlinde Çin’de oy verme işlemi 17-24 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">