MUSTAFA ALTIKATOĞLU

MUSTAFA ALTIKATOĞLU

ARAŞTIRMACI - YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ADAMIN BİRİ

A+A-

Adamın biri yetmişli yaşlarındadır, ufak bir kriz geçirir ve hastaneye gider. Durumunun düzelmesi için 24 saat boyunca oksijen verilen adam kendisini çok daha iyi hissetmeye başlar. Artık taburcu edilmesini uygun bulan  doktorlar beş bin lira civarındaki  faturayı getirince adam ağlamaya başlar! Adamın durumuna üzülen doktor” ağlamaya gerek yok, taksitle de ödeyebilirsin” der. 

Adam ise “mesele para değil, nakit öderim ben ücreti. Asıl mesele şu ki; siz bana sadece 24 saat oksijen verdiniz ve bunun beş bin lira istiyorsunuz. Bana 70 yıldır oksijen veren yaradana borcumu nasıl ödeyeceğim, nasıl şükredeceğim işte onu bilmiyorum” der… İnsanoğlu havayı bile parayla satarken sana sınırsız nimetler veren Mevla ne büyük ne cömert.

 Adamın birinin evine kedi musallat olmuş. Adam ne yaptıysa ne ettiyse kediyi evden uzaklaştıramamış. Bunun üzerine kediyi alıp uzak bir yere götürmeye karar vermiş. Kediyi götürmüş götürmesine ama kedi beş saat sonra geri gelmiş… Bunun üzerine adam daha uzak bir yere götürmüş kediyi. Kedi bu sefer de  geç de olsa 7-8 saat sonra çıkagelmiş… adam iyice sinirlenmiş.  Almış kediyi  mesafesi uzak, yolları karmakarışık  bir yere  götürmüş ve bırakmış. Fakat dönüş yolunda kendisi kaybolmuş. Bunun üzerine adam evi aramış ve karısına sormuş. Hanım kedi eve geldi mi? Geldi bey, çok oldu sen nerelerdeydin? Söyle o çokbilmişe gelsin beni alsın!

Adamın biri komaya girmiştir. Yanında ise karısı vardır.  Adam gözleri nemli, kısık sesle, karısına doğru bakar ve konuşmaya başlar:  “ ilk işten kovulduğum zaman yanımdaydın, iflas ettiğim gün oradaydın. Yaralandığım zaman  ilk gözümü açtığımda, seni gördüm. Trafik kazası geçirdiğimde, seni gördüm. Trafik kazası geçirdiğimde, hastanede hep başucumda sen vardın.” Kadın taktir edilmenin verdiği mutluluk içindedir. Adam konuşmaya devam eder: “şimdi komadayım ve yine başucumda sen varsın. Sonunda anladım ama, çok geç oldu. Yahu sen ne biçim bir kadınsın!..”  

Adamın biri perperişan, sargı yara bere içinde gelmiştir eve. “Hayatım,bugün iş yerinde çok kötü bir kaza geçirdim. Ayla hanım beni hastaneye götürdü. Birkaç tahlilden  sonra sol kolumda  bir kırık, boynumda bir çıkık ve sağ omzumda bir hasar olduğunu söylediler .ayrıca sağ bacağımı da uzun süre tedavi etmek zorunda kalabilirlermiş! Kadın; Ayla kim?”   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">