30 MARTTA GENEL SEÇİM OLSAYDI...

30 MART'TA GENEL SEÇİM OLSAYDI...

30 Mart'ta genel seçim olsaydı, hangi partinin kaç milletvekili çıkaracağı hesaplandı

A+A-

2012'de çıkan yasayla büyükşehirlerde il genel meclisi kaldırıldığı için Anadolu Ajansı, önceki yerel seçimlerle karşılaştırılabilmesi için büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanına, diğer illerde de il genel meclisi üyeliklerine verilen oyları topluca yayımladı.

Bunun üzerine karşılaştırma hesaplarında, AA'nın Türkiye genelindeki 194 bin sandıktan, sayılan 188 bin sandığa dayanarak verdiği rakamlar esas alındı.

GENEL SEÇİM OLSAYDI..

Buna göre, pazar günkü seçim eğer "genel" olsaydı AK Parti'nin çıkarabileceği milletvekili sayısı 280 olacaktı. Bu rakam güvenoyu için gereken 276 milletvekili sınırından 4 vekil fazla.

Hesaplamalara göre, genel seçim olsaydı bu seçimde milletvekillerinin dağılımı AK Parti: 280, CHP: 130, MHP: 99, BDP-HDP bloku: 41 şeklinde olacaktı.

2011 yılında yapılan seçimde AK Parti 327, CHP 135, MHP 53, BDP 35 milletvekili çıkardı.

Tablo genel seçime uyarlandığında AK Parti'nin vekil sayısı düştü, MHP'ninki yükseldi.

2014 rakamlarıyla AK Parti 47, CHP 5 milletvekili kaybederken, MHP 46, BDP ise 6 milletvekili daha fazla alacaktı. Yüzde 10'luk baraj göz önüne alınmadığında BDP-HDP blokunun çıkardığı vekil sayısı da 5 artacaktı.

ERKEN SEÇİM OLUR MU?

Yerel seçimde ortaya çıkan tablo, erken seçim tartışmalarına da yön verecek. AK Parti'nin bu tablo dolayısıyla erken seçim tartışmasını tamamen kapatması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
" data-colorscheme="light">